Dajesz dziecku telefon do szkoły? Musisz go zabezpieczyć!

Telefon w plecaku ucznia to już stały element wyposażenia. I trudno się temu dziwić, w wielu sytuacjach chcemy być w kontakcie z naszą pociechą. Jak zabezpieczyć telefon dziecka, by chronić zarówno samo urządzenie, jak i dane osobowe, np. zgromadzone na nim zdjęcia?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 września 2022

Jak zabezpieczyć telefon dla ucznia

Najpierw o zabezpieczeniu fizycznym. Niezależnie od tego, jak uważne jest nasze dziecko, wypadek z udziałem telefonu może się zdarzyć. Jak mówi pan Adam z serwisu telefonów w Warszawie, najczęściej w przypadku urządzeń używanych przez dzieci dochodzi do zbicia ekranu np. poprzez upadek smartfona lub mocne uderzenie w plecak. Rzadziej dochodzi do zalania przez wodę lub sok.

Przekazując dziecku urządzenie w użytkowanie, warto zainwestować w wygodne, ale i solidne etui. Silikonowe „plecki”, zakładane na tył obudowy to zdecydowanie za mało. Sprawdzają się zamykane rozwiązania. Warto także dołożyć kilkadziesiąt złotych w szkło ochronne. Najlepiej jeśli zostanie założone przez fachowców. Zabezpieczy ono ekran przed zarysowaniem, a w niektórych sytuacjach, także przed poważniejszymi uszkodzeniami, np. pęknięciem.

Jak powiadomić dziecko o naruszeniu jego danych osobowych?Jak powiadomić dziecko o naruszeniu jego danych osobowych?Dorota Kraskowska

Jak chronić dane dziecka?

Mogłoby się wydawać, że dziecko na swoim telefonie nie przechowuje wrażliwych danych. Błąd! To prawdziwa skarbnica informacji o młodym użytkowniku, które mogą być złośliwie wykorzystane nawet przez rówieśników. Po pierwsze są to zdjęcia, zawierające wizerunek dziecka i jego bliskich. Po drugie jest to dostęp np. do konta Google, które pozwala na sprawdzenie historii lokalizacji, czy dostęp do sklepu z aplikacjami. Po trzecie, to dostęp do poczty elektronicznej, prywatnych wiadomości, a także mediów społecznościowych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Z tego powodu warto porozmawiać z dzieckiem o zabezpieczeniu urządzenia dodatkowym hasłem lub odciskiem palca. Na aplikacje i konta dobrze jest nałożyć dwuetapową weryfikację. Czasem konfiguracja dodatkowych zabezpieczeń zajmie nam od kilku do kilkunastu minut, ale dane będą realnie zabezpieczone!

Telefon może chronić!

W przypadku młodszych użytkowników warto zainstalować oprogramowanie śledzące lokalizację urządzenia. Aby zachować się fair wobec dziecka, nie trzeba tego faktu przed nim ukrywać. Warto wyjaśnić powody naszej troski. Są aplikacje pozwalające w czasie rzeczywistym określić położenie urządzenia, a przez to również dziecka lub… jego plecaka, gdyby okazało się, że został zagubiony. 

Warto porozmawiać z dzieckiem o numerze alarmowym. Wyjaśnić, kiedy należy z niego korzystać, oraz przestrzec, że pod żadnym pozorem nie powinien być on używany do głupich dowcipów. Konsekwencje takiego zdarzenia mogą być bowiem bardzo poważne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!