Podpis elektroniczny. Coraz więcej chętnych na takie rozwiązanie

Rośnie liczba osób deklarujących chęć korzystania z podpisu elektronicznego. To oznaka coraz większego zaufania do rozwiązań związanych z możliwością korzystania z cyfrowego poświadczania tożsamości.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 31 sierpnia 2022

Najnowsze badanie KIR (Krajowej Izby Rozliczeniowej) i ZBP (Związku Banków Polskich) wskazuje na to, że już 3 na 5 Polaków chce korzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zainteresowanie taką technologią jest coraz większe. Wzrost osób chętnych do takiego działania to prawie 40 proc.

To oczywiście efekt coraz większego zaufania do rozwiązań, które czynią załatwianie spraw przez internet coraz łatwiejszymi.

Co to jest podpis kwalifikowany?

Podpis elektroniczny wykorzystujemy do potwierdzania dokumentów internetowych. Przy pomocy podpisu elektronicznego można np. złożyć przez internet deklaracje podatkowe. Można też poświadczać inne dokumenty online.

Podpis kwalifikowany jest podpisem elektronicznym, który ma taką samą moc jak własnoręczny podpis dokonywany w tradycyjnej formie. Podpis taki jest potwierdzany poprzez certyfikat kwalifikowanego. Certyfikat kwalifikowany pozwala zweryfikować osobę, która składa podpis. Zasady posługiwania się kwalifikowanym podpisem elektronicznym regulowane są przez ustawę o podpisie elektronicznym. Certyfikat kwalifikowany musi być przetrzymywany na urządzeniu kryptograficznym lub w odpowiednim programie do ochrony certyfikowanego. Warto wiedzieć, że dziś nie ma już potrzeby posiadania czytnika i specjalnej karty uwierzytelniającej. Wystarczy aplikacja mobilna w smartfonie.

Cyberbezpieczeństwo podczas podróżyCyberbezpieczeństwo podczas podróżyMichał Górecki

Podpis elektroniczny jest wykorzystywany przez firmy, w których pracownicy wykonują swoje obowiązki w sposób zdalny. Kwalifikowany podpis elektroniczny na polskim rynku działa już od dwudziestu lat.

Nieustannie należy powtarzać, że jego moc prawna jest taka sama jak własnoręcznego podpisu. Podpis elektroniczny pozwala podpisywać faktury, umowy, czy inne dokumenty. Coraz częściej wykorzystuje się go do podpisywania dokumentów bankowych.

Jak wynika ze wspomnianego badania ZBP i KIR badani chcieliby móc wykorzystywać podpis elektroniczny przy okazji zawierania umów z dostawcami mediów, takich jak prąd, gaz, woda czy śmieci, a także umów ubezpieczeniowych, telekomunikacyjnych i medycznych

– Firmy, administracja i konsumenci doceniają rozwiązania cyfrowe dostarczane przez certyfikowanych partnerów, ponieważ zapewniają nam wygodę użytkowania w dowolnym miejscu i dogodnym dla nas czasie. Takim narzędziem jest kwalifikowany podpis elektroniczny, który pozwala także na znaczącą redukcję kosztów obsługi dokumentów – mówi Elżbieta Włodarczyk, dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR.

KIR deklaruje, że po tym, jak udostępniono w sierpniu br. e-podpis mSzafir w ING Banku Śląskim już 6 na 10 klientów bankowości elektronicznej może składać kwalifikowany podpis online.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!