Poczta e-mail ulubionym źródłem ataków cyberprzestępców

Poczta e-mail to najpopularniejsze źródło ataków cyberprzestępców. Dlaczego?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 sierpnia 2022

Ogromna popularność poczty elektronicznej powoduje, że cyberprzestępcy wciąż wykorzystują ją do atakowania. Poczta elektroniczna jest ulubiony źródłem ataków.

Bardzo duża liczba e-maili wykorzystywanych przez nas każdego dnia usypia naszą czujność. Skupieni na pracy i rozrywce i na codziennym użytkowaniu poczty e-mail powoduje, że ulegamy znacznie łatwiej zakusom cyberprzestępców. Skupiają oni swoje wysiłki by w ten sposób uzyskać dostęp do danych finansowych i osobistych. Firma Vade, zajmująca się cyberbezpieczeństwem, sprawdziła stan zabezpieczeń poczty email analizując ataki w II kwartale 2022. Badano ilość i „jakość” wiadomości phishingowych i złośliwego oprogramowania na całym świecie.

Będą inwestycje w ramach Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Powstaną bezpieczne centraBędą inwestycje w ramach Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Powstaną bezpieczne centraMartyna Kowalska

Jak czytamy w raporcie częstotliwość wiadomości e-mail ze złośliwym oprogramowaniem to nawet 22 miliony wiadomości z użyciem złośliwego oprogramowania. W czerwcu tego roku liczba takich wiadomości była aż o 88% wyższa.

Facebook i phishing

W przypadku przestępstw phishingowych cyberprzestępcy najczęściej podszywali się pod Facebooka. Kolejne marki, na które „powoływali” się przestępcy to Microsoft, Credit Agricole i WhatsApp. Pod względem tej niechlubnej popularności Microsoft i Facebook zamieniają się miejscami. Raz jedna z firm jest na czele, raz druga.

Oszustwa na usługi finansowe

Najczęściej przestępcy podszywali się pod instytucje finansowe. Takich przypadków zarejestrowano ponad 30 proc, co czwarty atak był prowadzony podszywając się pod media społecznościowe  lub operatora telekomunikacyjnego.

Niepokojąca jest liczba ataków z użyciem oprogramowania Emotet, czyli trojana bankowego. Rozprzestrzenia się on przede wszystkim przez malspam, czyli wiadomości spamowe, które zawierają złośliwe treści. Oprogramowanie niszczy wrażliwe i poufne informacje z systemu. Kradnie prywatne dane i śledzi aktywność. W całej Europie liczba ataków Emotet wzrosła o 44% w II kwartale.

W zależności od kraju rodzaje ataków były inne. Mieszkańcy Indii dostawali przede wszystkim złośliwe maile z informacjami o nieopłaconym podatku, a mieszkańcy Nowej Zelandii byli „bombardowani” rzekomymi dokumentami wysyłkowymi firmy Maersk

Według specjalistów przeniesienie złośliwego oprogramowania przez e-mail jest bardzo łatwe dla cyberprzestępców. Dlatego tak często z niego korzystają. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!