Będą inwestycje w ramach Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Powstaną bezpieczne centra
Do wykazu prac rządu został wpisany projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD). Prace budowlane zaplanowano na lata 2024-2026.
- Martyna Kowalska
- /
- 18 sierpnia 2022
Państwo wybuduje własne centrum przetwarzania danych
Nikt nie ma wątpliwości, że przy obecnym rozwoju technologii potrzebne są kolejne miejsca przetwarzania danych. Wyzwanie to nie tylko dotyczy firm, ale także (a może przede wszystkim państw). Wynika to m.in. z rozwoju cyfrowej administracji oraz e-usług świadczonych przez urzędy.
Jak przyznaje Cyfryzacja KPRM - „obecnie posiadane zasoby stają się niewystarczające w szczególności na potrzeby rejestrów i systemów państwowych oraz rządowej chmury obliczeniowej, gdzie z usług kolokacji, w bezpieczny i nieprzerwany sposób, mogłyby korzystać podmioty publiczne”. Stąd potrzeba potężnych inwestycji w ramach Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.
Krajowe Centrum Przetwarzania Danych – rozwiązania ustawowe
Projekt ustawy, który trafił do prac rządowych jest stworzenie ram prawnych, które umożliwią sprawną realizację inwestycji w infrastrukturę cyfrową administracji rządowej. Konieczna jest budowa zarówno wydajnych, jak i bezpiecznych usług cyfrowych, dostępnych dla szerokiego grona odbiorców (obywateli, urzędów, firm etc.). Niezbędne jest przy tym zabezpieczenie infrastruktury krytycznej.
KPRM zauważa, że „Rozbudowa państwowej infrastruktury przetwarzania i dostarczania usług cyfrowych jest inwestycją o wysokiej wrażliwości ze względu na bezpieczeństwo państwa oraz obywateli”.
Tokenizacja – czy to jest bezpieczne?Michał Górecki
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Kiedy powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych?
Projekt KCPD zakłada budowę ustandaryzowanych, a także efektywnych energetycznie ośrodków. Wiadomo, że pierwsza inwestycja ma być realizowana w latach 2024-2026. W jej ramach powstaną trzy ośrodki połączone ze sobą światłowodem i zasilane głównie zieloną energią.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?