Tokenizacja – czy to jest bezpieczne?

Jak działa tokenizacja? Czy to bezpieczne?

  • Michał Górecki
  • /
  • 17 sierpnia 2022

Tokenizacja to pojęcie funkcjonujące na styku technologii i ekonomii.Jak działa tokenizacja i czy to jest bezpieczne?

Co to jest tokenizacja?

Tokenizacja to najprościej rzecz ujmując forma zamiany konkretnejwartości na wartość cyfrową. W wyniku tokenizacji wykorzystuje się blockchain.Powoduje to, że blockchain zapewnia bezpieczeństwo transakcji. Dziękitokenizacji można na przykład handlować cyfrowymi wartościami. Tak jak tradycyjnąformą potwierdzającą zakup jest np. umowa sporządzona na papierze, tak wprzypadku technologii blokchain potwierdzeniem transakcji jest właśnie token.

Wartość tokena zależy od rodzaju tokena. W formie tokenamożna przedstawić nieruchomość, czy wartość firmy. Tokenizacji można dziś poddaćpraktycznie wszystko. Jeśli zdecydujemy się na tokenizację nieruchomości, to dzielącjej wartość na określoną liczbę tokenów, możemy uzyskać konkretny udział w tejnieruchomości. Jeśli więc zdecydujemy się sprzedać tokeny o wartości 10%, tobędzie to stanowiło 10% wartości tej nieruchomości.

Obrót tokenami

Obrót tokenami możliwy jest na kilka sposobów, przedewszystkich poprzez giełdy kryptowalut. Jeśli rośnie wartość nieruchomości,która została poddana tokenizacji, sama wartość tokena rośnie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Różnorodność tokenów doprowadziła do sytuacji, w którejtokenizacji poddawane są nawet udziały w określonych ideach i niematerialnych bytach.Może to być np. udział w karierze utalentowanego muzyka, czy sportowca. Im więcejkorzyści osiągają przy okazji rozwoju kariery, tym większą wartość mają tokeny.

Czym różnią się tokeny od kryptowalut

Zarówno tokeny, jak i kryptowaluty są aktywami cyfrowymi. Kryptowalutymają swój własny blokchain, a tokeny korzystają z rozwiązań gotowych. Tokeny wprzeciwieństwie do kryptowalut mogą być odpowiednikiem fizycznego lub cyfrowegoaktywa. Mówiąc inaczej, tokeny są odpowiednikiem papierów wartościowych

Co można tokenizować?

Tokenizować dziś można wszystko, a rodzajów tokenów i modeliich emisji jest sporo. Te najpopularniejsze to

– ICO (initial coin offering) – pozwala na emisję i zakuptokenów całkowicie anonimowo, jednocześnie nie gwarantując nabywcy tokena żadnychpraw

– STO (security token offering) – w tym modelu zakupienietokena pozwala uzyskać udziały w przedsięwzięciu. Zabezpiecza też nabywcę prawnie

– NFT minting – proces emisji niezamiennych tokenów (NFT),które reprezentują prawa własności do danego aktywa, cyfrowego przedmiotu lubgadżetu. Dane cyfrowe przekształcane są w kolekcje tokenów albo cyfrowe aktywa zarejestrowanew technologii blockchain.

Jakie zabezpieczenia powinien mieć używany przez nas laptop?Jakie zabezpieczenia powinien mieć używany przez nas laptop?Mikołaj Frączak

– Initial NFT Offering (INO) – w tym modelu NFT są oferowanena wczesnych etapach projektu przez określony czas. Osoby fizyczne i firmykorzystają z INO w celu pozyskiwania funduszy lub udziału w możliwościachinwestycyjnych.

Po tym jak określimy kwotę, którą chcemy zebrać, cenępojedynczego tokena, rozpoczynamy działania marketingowe. Trzeba teżprzygotować biznesplan, w którym są dokładne założenia projektu. Czy tokeny sąbezpieczne? Wszystko zależy przede wszystkim od modelu biznesowego danego przedsięwzięcia.Nie ma co kryć: na tym etapie rozwoju rynku, sama technologia może wydawać się mocnoskomplikowana. A im trudniejszy w zrozumieniu projekt, tym większe ryzykoniepowodzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!