Jakie zabezpieczenia powinien mieć używany przez nas laptop?

Temat bezpieczeństwa naszych cyfrowych danych to temat rzeka. Można o nim pisać tysiące stron, a zagadnienie wciąż nie będzie wyczerpane. Dlaczego? W dużej mierze z tego względu, że wciąż pojawiają się nowe zagrożenia, które jeszcze kilka lat temu wydawałyby się niemożliwe do zrealizowania. Jak zabezpieczyć laptopa?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 września 2021

Jakie obszary bezpieczeństwa laptopa są kluczowe?

Na pewno głównym zagrożeniem jest ten moment, kiedy jesteśmy połączeni z internetem. Niestety, ale coraz trudniej wskazać urządzenia, które — czy to za sprawą łączności przewodowej czy bezprzewodowej — nie korzystają z internetu, a więc nie wymieniają z siecią pewnych danych.

To, że nasz komputer tylko stoi włączony na biurku i ma połączenie z routerem nie oznacza, że nic się na nim nie dzieje. W tle cały czas wymieniane są różne pakiety informacji. Jakie? To już w dużej mierze zależy od tego, z jakiego oprogramowania korzystamy.

Doskonale można opisać to na przykładzie. Jeśli w tle na przykład włączony jest Steam, to zainstalowane na komputerze gry wciąż będą się aktualizować. Proces aktualizacji to nic innego, jak pobieranie paczek danych w tle, w sposób, który z założenia ma być niewidoczny dla użytkownika.

Im więcej mamy takich aplikacji uruchomionych, tym więcej danych wysyłamy (na przykład informacji diagnostycznych) i odbieramy (na przykład aktualizacji czy personalizowanych ofert reklamowych). Warto więc dokładnie przyjrzeć się tym narzędziom, które rozpoczynają swoją pracę zaraz po starcie systemu.

Nowy prezes zarządu. Jak budować jego autorytet?Nowy prezes zarządu. Jak budować jego autorytet?Mikołaj Frączak

Tu pojawia się jedno z głównych zagrożeń, jakie na nas czeka. Jeśli korzystamy z wątpliwej jakości oprogramowania lub przypadkowo wyraziliśmy zgodę na przesyłanie naszych danych podmiotom trzecim, to sami prosimy się o to, by ktoś dotarł do danych, które są prywatne. Warto więc pobierać oprogramowanie tylko z pewnych źródeł i od zweryfikowanych dostawców.

Dobrym pomysłem na zabezpieczenie naszych cyfrowych treści jest oczywiście dedykowane oprogramowanie antywirusowe oraz zintegrowany z nim firewall. Najważniejsze jest jednak świadome korzystanie z sieci i zdawanie sobie sprawy z tego, że cyfrowa sieć danych to nie tylko przyjemności, ale i zagrożenia.

Bezpieczeństwo laptopa już od uruchomienia

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli pracujemy na laptopie i dzielimy biuro z kilkoma osobami, to naszym obowiązkiem jest odpowiednie zabezpieczenie urządzenia. Najlepsze efekty daje ustanowienie hasła użytkownika, które będziemy odpowiednio chronić. Nie wolno go podawać kolegom z pracy ani zapisywać i zostawiać takiej „ściągi” w widocznym miejscu. 

Nowoczesne metody troski o bezpieczeństwo użytkownika laptopa

Hasło można wykraść. Nawet jeśli będziemy czujni, to ktoś może nagrać, jak wpisujemy je na klawiaturze i przejąć nasze dane. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej firm stawia na bezpieczeństwo biometryczne. Chodzi tu o uruchomienie laptopa i autoryzowanie się swoim odciskiem palca. To takie hasło, które zawsze mamy przy sobie, którego niemal nie da się wykraść. Na pewno jest to świetne rozwiązanie, które doskonale sprawi się zarówno w pracy i na uczelni, jak i w domu, gdy z komputera korzysta kilka osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!