Komputer stacjonarny - co przemawia za jego zakupem?

Żyjemy w erze mobilności. Niemal każdy sprzęt, którego nie możemy szybko zabrać ze sobą, uchodzi za archaiczny i taki, który jak najszybciej powinien zniknąć z rynku. Czy można w tym tonie wypowiedzieć się o komputerach PC? Czy wciąż warto rozważać ich zakup?

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 września 2021

Komputer PC w 2021 roku: czy to ma sens?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wciąż opłaca im się kupić tradycyjną “skrzynię”. Przecież na rynku można odnaleźć dziesiątki, a może nawet setki świetnych laptopów, których specyfikacja techniczna szybko rzuca na kolana i wywołuje efekt wielkiego WOW.

Mamy przecież na rynku różne rodzaje mobilnych komputerów: takie do biura, do multimediów, a nawet rozwijającą się niszę laptopów gamingowych, które kuszą nie tylko niezłymi parametrami technicznymi, ale i świetnym designem, a nierzadko nawet praktyczną z punktu widzenia graczy klawiaturą.

Mimo tych wszystkich zalet komputerów mobilnych, wciąż interesuje się nimi wiele osób. Co więcej, często są to dokładnie ci sami użytkownicy, którzy mają już laptopa. Co stoi za tym, że popularne skrzynie wciąż się bronią i mają pokaźne grono zwolenników? Przecież -  jak mówią sceptycy — to duże, nieporęczne pudła, które tylko zajmują miejsce i wcale nie oferują o wiele więcej, niż dają nam laptopy czy konsole.

Atuty stacjonarnego komputera PC?

Bez wątpienia kluczową kwestią, która stoi za dużą popularnością tradycyjnych komputerów PC, jest ich naturalny potencjał rozbudowy. Obudowę w dowolnej chwili możemy rozkręcić i szybko uzyskujemy dostęp do najważniejszych podzespołów.

Tu entuzjaści laptopów często spotykają się z pierwszą rzeczą, o jakiej nie pomyśleli, decydując się na urządzenie mobilne. Niemal nie zdarza się, by w komputerze PC jakieś podzespoły, na przykład dysk twardy lub pamięć RAM, były wlutowane w obudowę, co wręcz uniemożliwia ich demontaż i wymianę.

Komputer PC daje tutaj o wiele większą wolność. Bez trudu będziemy mogli wymienić kość pamięci RAM, dodać drugi dysk twardy, a nawet zaopatrzyć się w zupełnie nowy procesor. Wystarczy, że będzie on kompatybilny z naszą płytą główną i socketem. 

Łączność 5G — na jakie ograniczenia można napotkać?Łączność 5G — na jakie ograniczenia można napotkać?Anna Malinowska

Możemy dołożyć też nowy wentylator, a jeśli tylko najdzie nas taka chęć, to szybko można wymienić też obudowę. Na przykład na taką, która ma wbudowane elegancko świecące paski LED-owe w różnych wersjach kolorystycznych. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Po stronie zalet warto wymienić też dużą przewidywalność takich maszyn. Jeśli specyfikacja jest dobra i zapewnimy optymalny obieg powietrza, to komputer będzie mniej nagrzewał się przy pracy niż laptop. Docenią to osoby, które pracują na zaawansowanych graficznie aplikacjach czy grach AAA. 

Jaki komputer PC warto kupić?

Kluczowy dylemat, z jakim mamy obecnie do czynienia dotyczy infrastruktury procesora. Można zdecydować się na płytę, która powstała pod procesory Intela lub takie, które można zintegrować z socketami od AMD. Obie platformy mają swoje atuty i swoich zwolenników. Konstrukcja dysku SSD lub HDD czy wersja oprogramowania (Windows, Linux) jest dokładnie taka sama.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!