Smartband czy smartwatch: co lepiej wybrać?

Żyjemy w czasach, kiedy nowych akcesoriów ubieralnych, tak zwanych wereables, przybywa dosłownie z tygodnia na tydzień. Mimo wszystko, filarem rynku wciąż są dwa produkty: inteligentne opaski, czyli smartbandy, a także smartwatche, czyli inteligentne zegarki. Który produkt będzie lepiej wybrać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 września 2021

Co przemawia za zakupem smartbanda?

Nie sposób nie podkreślić kryterium cenowego. Za dobrej jakości smartbanda zapłacimy nie więcej niż 200-300 złotych. W zamian dostajemy wiele świetnych funkcji. To nie tak, że kupujemy tylko opaskę, która pokazuje godzinę, jest tania i ładnie wygląda. Te czasy skończyły się już dawno temu.

Dziś smartband może być prawdziwą kopalnią wiedzy o naszym życiu. Można tam odnaleźć dane o liczbie kroków, jaką danego dnia przeszliśmy. Zazwyczaj nie brakuje też czujnika pulsu, a nawet dedykowanych trybów, które próbują analizować nasz sen. Niektóre firmy obiecują nawet analizę bezdechu i jego diagnozowanie. 

Poza tymi funkcjami, na pewno docenimy też dużą wytrzymałość takich produktów. Zwykle bez kłopotu można z nimi pływać na basenie, więc pomiar wszystkich ważnych dla nas funkcji może też odbywać się, kiedy na przykład pływamy. To duży atut zwłaszcza dla osób aktywnych. 

Niemal każdy smartband łączy się też z dedykowaną aplikacją. Dane można więc przeglądać nie tylko z poziomu małego ekranu urządzenia, ale też z naszego smartfona. Niemal nie da się wskazać urządzenia, które nie oferowałoby takiego trybu.

Warto docenić też bardzo dobrą żywotność smartbanda na jednym cyklu ładowania. Nawet najtańsze urządzenia zwykle wytrzymują na jednym ładowaniu co najmniej tydzień, a raczej dwa tygodnie. Rekordziści są w stanie pracować z dala od ładowarki nawet przez miesiąc.

Jakie atuty ma smartwatch?

Na pewno jest to urządzenie, które oferuje większy obszar roboczy wyświetlacza. Znacznie ułatwia to na przykład podejrzenie wiadomości SMS czy e-mail, jaka na nas czeka. To zaś duży atut dla wszystkich osób zapracowanych, które nie zawsze są w stanie zerknąć na ekran smartfona.

Jak założyć fanpejdż na FBJak założyć fanpejdż na FBMartyna Kowalska

Nie brakuje tu również wielu dedykowanych funkcji zdrowotnych. Te różnią się w zależności od grupy docelowej. Można dostrzec dość wyraźne różnice w zasadach działania takich zegarków, jak Galaxy Watch, Apple Watch, a na przykład produktami od Garmina. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zwykle są to akcesoria o wiele droższe od podstawowych opasek. Dobry smartwatch na pewno uszczupli stan naszego konta o około tysiąc złotych, czasem nawet dwa razy więcej. Duży ekran oznacza też większy pobór mocy. Większość komercyjnych smartwatchy musi przywitać się z ładowarką nie rzadziej niż raz na dwa-trzy dni. 

Lepiej kupić smartwatcha czy smartbanda?

Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wydaje się, że kluczową rolę odgrywa tutaj kryterium finansowe. Sami powinniśmy wiedzieć, czy stać nas na wydanie ponad tysiąca złotych, czy jednak lepiej będzie kupić dobrego smartbanda za około 200 PLN. Paradoksalnie, czasem złotym środkiem może okazać się być tradycyjny zegarek z funkcjami smart, które są gołym okiem niewidoczne. To ciekawy trend zwłaszcza wśród osób, które na pierwszym miejscu stawiają na elegancję i tradycję, a dopiero potem na nowoczesność.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!