Prywatność danych na wyjeździe - na te kwestie uważaj!

Każdy z nas czasem musi wyjechać. Niektórzy udają się na urlop, a inni są zobligowani do wyjazdów służbowych, na przykład handlowcy. Bez względu na to, co skłoniło nas do wyjazdu, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem danych. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 września 2021

Jak łączyć się z internetem poza domem i firmą?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Wynika to z tego, że — owszem — pokrycie sieciami WiFi jest ogromne, ale nie wszystkie z nich są odpowiednio zabezpieczone. To spory problem.

Czy tego chcemy czy nie, spory odsetek wciąż stanowią sieci WiFi, które nie mają absolutnie żadnych zabezpieczeń. Nie wspierają one nawet leciwego, jak na obecne czasy, trybu ochrony danych WPA. Oznacza to, że korzystanie z nich jest dalekie od modelowego zachowania, jakie może pomóc nam w ochronie danych osobowych.

Zawsze warto unikać też tych sieci, które przed dopuszczeniem nas do swojej infrastruktury chcą od użytkownika wielu danych o charakterze wrażliwym. Imienia, nazwiska, danych adresowych, adresu e-mail czy numeru dowodu tożsamości. Tu również powinna włączyć się nam lampka z napisem “uwaga”.

Mimo tego, że nie każdy ma złe intencje, lepiej też nie korzystać z gościnności innych osób, które tworzą dla nas mobilny hot-spot i nie logować się do ważnych usług przez takie sieci. Nie wiemy, kim dana osoba jest i jakie ma intencje, prawda?

Internet mobilny — czy to bezpieczny sposób wymiany danych?

Mamy co najmniej dwie dobre metody, by skorzystać z dobrodziejstw internetu mobilnego od naszego dostawcy usług. Możemy oczywiście wpiąć do laptopa modem zewnętrzny, uwiarygodnić swoje konto, a następnie zalogować się. To najprostsza metoda.

Jak zadbać o bezpieczeństwo WordPressa?Jak zadbać o bezpieczeństwo WordPressa?Jan Wróblewski

Druga, nieco bardziej angażująca, to utworzenie dla siebie zabezpieczonego hasłem hotspotu. Takie rozwiązanie wspierają zarówno telefony z Androidem na pokładzie, jak i urządzenia od Apple. Warto pamiętać o tym, by hasło, jakie ustanowimy na smartfonie, nie było zbyt łatwe do odgadnięcia. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zawsze powinniśmy upewnić się też, czy nasz pakiet danych nie narzuca tutaj zbyt wielu ograniczeń. To szczególnie ważne dla osób, które chcą łączyć się z siecią poza krajem. Nawet jeśli przebywamy w państwie członkowskim Unii Europejskiej, to zazwyczaj nie mamy internetu bez limitów. Aby uniknąć zdziwienia przy kolejnej płatności u operatora, dobrze będzie zawczasu sprawdzić, jakim tak właściwie pakietem dysponujemy.

Jak korzystać z sieci w obcych miejscach?

Na pewno warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Chcemy na chwilę odejść od komputera? Wygaśmy ekran lub nawet sklapnijmy laptopa, by nikt nie podejrzał informacji, jakie się tam znajdują. Wystarczy, że ktoś zrobi zza naszych pleców zdjęcie i już będzie mógł szybko znaleźć nas w sieci lub zapoznać się z danymi, nad jakimi pracujemy.

Idealnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z jednej z folii ochronnych, która odpowiednio przyciemnia ekran i sprawia, że treści tam zawarte są widoczne tylko wtedy, gdy patrzymy na urządzenie, mając je idealnie przed sobą. Takie rozwiązania nie są też specjalnie drogie. Dobrej jakości folię można kupić już za 30-50 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!