Geoportal ma nową wyszukiwarkę działek

Osoby, które chcą kupić działkę, lub sprawdzić status posiadanej nieruchomości coraz częściej zaglądają na państwowy Geoportal, który pozwala na sprawdzenie wielu danych oraz map. Teraz w ramach serwisu udostępniono nową wersję narzędzia „Wyszukiwarka działek”. Co się zmieniło?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 sierpnia 2022

Wyszukiwarka działek na Geoportalu

Serwis pod adresem www.geoportal.gov.pl jest prowadzony przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Strona oferuje szereg darmowych map, a także wgląd do wielu istotnych danych. Dzięki niemu można sprawdzić uzbrojenie nieruchomości, przebieg podziemnej infrastruktury np. energetycznej, wodno-kanalizacyjnej, czy telekomunikacyjnej. Pozwala na oszacowanie powierzchni interesującej nas działki, ustalić nieruchomości sąsiednie, czy odległości od drogi publicznej. Nowością na stronie jest mocno odświeżona wersja narzędzia „Wyszukiwarka działek”. 

Jak znaleźć działkę na Geoportalu?

Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) udostępnił właśnie nową wersję dobrze znanego narzędzia „Wyszukiwarka działek”. W obecnym kształcie pozwala ona na łatwiejsze odnalezienie interesujących nas działek ewidencyjnych oraz ich lokalizacji przestrzennej. To bardzo dobre narzędzie, które pozwala nam sprawdzić nieruchomość bez konieczności wizyty w urzędach lub u geodety. 

Obecne wersja wyszukiwarki działa na bazie ULDK, czyli Usługi Lokalizacji Działek Katastralnych. Aby z niej skorzystać, wystarczy odnaleźć w menu głównym pozycji „Wyszukiwania”

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Hakerzy atakują nawet…satelity kosmiczneHakerzy atakują nawet…satelity kosmiczneMikołaj Frączak

Wyszukiwarka działek w praktyce 

W obecnej wersji istnieje możliwość wyszukania działek na dwa sposoby. Pierwszy, to wyszukiwanie po identyfikatorze, które było dostępna w starszej wersji. Druga możliwość to oczekiwana przez wielu nowość, ułatwiająca przeszukiwanie zasobów. Daje bowiem możliwość znalezienia interesującej nas działki w oparciu o jej numer, oraz wskazania lokalizacyjne takie jak: województwo, powiat, gmina, obręb ewidencyjny. 

    Za pomocą udostępnionego kreatora, znając numer działki oraz dane lokalizacyjne, użytkownik jest w stanie odnaleźć wybraną nieruchomości, nie znając jej identyfikatora, który zostanie określony na podstawie wskazanych danych”– wyjaśnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii. 

Po wyszukaniu nieruchomości istnieje także możliwość dodania geometrii pojedynczej działki, lub kilku naraz. Służy do tego panel „Szkicowanie”. Aby z niego skorzystać wystarczy wybrać przycisk z plusem (+), który znajduje się zaraz obok wyniku wyszukiwań. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!