11 miliardów na szybki internet. Koniec z białymi planami?

Szacuje się, że około 3 mln budynków w Polsce jest wykluczonych cyfrowo – podaje Kancelaria Premiera. Może się to zmienić poprzez środki z Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich przeznaczonych na rozwój cyfrowy. Ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 sierpnia 2022

Coraz więcej domów z szybkim internetem

Według oficjalnych danych w 2015 roku dostęp do szybkiego internetu miała mniej więcej połowa mieszkańców naszego kraju. Parametr ten udało się poprawić m.in. dzięki funduszom z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dziś ten wskaźnik to około 80%. Jak zagospodarować pozostałe 20 procent?

Skąd pieniądze na budowę szybkiego internetu?

Wiadomo, że na dalsze inwestycje w tym zakresie będą wsparte kwotą 1 mld euro z KPO oraz podobnej kwoty z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC). Spora część środków to wkład własny operatorów zaplanowany do 2026 roku. Łącznie mówimy o nakładach inwestycyjnych sięgających 11 mld złotych. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Będą inwestycje w ramach Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Powstaną bezpieczne centraBędą inwestycje w ramach Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Powstaną bezpieczne centraMartyna Kowalska

Konsultacje społeczne w sprawie inwestycji w szybki internet

Kancelaria Premiera, a dokładnie departament odpowiedzialny za cyfryzację chce przygotować się do tych inwestycji m.in. poprzez konsultacje społeczne. KPRM zapyta m.in. o opinie ws. proponowanych zasad konkursów na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych. Istotne jest także poznanie planów inwestycyjnych operatorów, by określić obszary, w których dodatkowa interwencja państwa będzie zbędna. 

Co się zmieni w dofinansowaniu projektów szerokopasmowych?

KPRM bazując na doświadczeniach z poprzednich lat, chce wprowadzić m.in. obowiązek beneficjentów w zakresie podłączenia do szybkiej sieci wszystkich budynków na konkretnym obszarze. W tym przypadku mowa nawet o budynkach, które… nie będą jeszcze istnieć w momencie ogłaszania konkursów. 

W nowej perspektywie, do konkursów dopuszczone będą wyłącznie podmioty, które posiadają udokumentowane doświadczenie inwestycyjne, lub które znajdują się w doskonałej kondycji ekonomicznej. 

Konsultacje społeczne ws. szybkiego internetu

Wszystkie założenia planowanych konkursów są już dostępne pod tym linkiem. Tam również znajdują się dane kontaktowe dla osób, które chcą się włączyć w konsultacje społeczne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!