16-latek oszukiwał „na BLIK-a”. Odpowie przed sądem

Policjantka z bełchatowskiej komendy ustaliła sprawcę oszustw polegających na wyłudzeniu pieniędzy metodą „na BLIK-a”. Wiadomo, że młody człowiek za pomocą aplikacji służących do handlu w internecie wprowadzał w błąd osoby zainteresowane kupnem markowych kurtek. Wyłudzone od nich pieniądze wypłacał w bankomacie.

  • Michał Górecki
  • /
  • 12 października 2022

Seria oszustw na BLIK-a

Sprawa ma swój początek jesienią 2021 roku. Wówczas do Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie zgłosiły się trzy osoby, które zawiadomiły o oszustwie „na BLIK-a” dokonane przez nieznanego sprawcę działającego w internecie. Scenariusz oszustwa za każdym razem był taki sam. „Przestępca pod pozorem sprzedaży kurtki markowej firmy, którą wystawił do rzekomej sprzedaży za pośrednictwem aplikacji internetowej, telefonicznie uzyskiwał od pokrzywdzonych kod Blik. W ten sposób z bankomatu wypłacał z kont pokrzywdzonych pieniądze za sprzedaż towaru, który nigdy nie dotarł do zainteresowanej osoby. Po wypłacie gotówki nie było już kontaktu z oszustem.” - relacjonuje policja. 

Uwaga na nowe oszustwo! Ktoś podszywa się pod BlikaUwaga na nowe oszustwo! Ktoś podszywa się pod BlikaMichał Górecki

Ten sam bankomat – ten sam sprawca

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Szybko udało się ustalić, że sprawca za każdym razem wypłacał wyłudzone pieniądze w tym samym bankomacie na terenie miasta Bełchatów. Jak się okazało, był to podstawowy „błąd” oszusta, którego wizerunek został utrwalony przez kamery monitoringu zainstalowane przy urządzeniu. Jego identyfikacja była tylko kwestią czasu, choć jak pokazuje ta konkretna sprawa, upłynęło sporo czasu, zanim udało się ustalić, kim jest nagrany oszust.

Nieletni oszuści nie są bezkarni

Personalia sprawcy udało się ustalić dopiero… we wrześniu 2022 dzięki policjantce, która na co dzień zajmuje się przestępczością nieletnich. To ona doszła do wniosku, że poszukiwanym oszustem może być 17-letni chłopak. To oznacza, że przestępstw dokonał jako 16-latek. Wiadomo już, że za ten czyn będzie odpowiadał jako osoba nieletnia. Wkrótce będzie odpowiadał przed sądem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!