Telekomunikacja w czasie wojny. Jak radzi sobie Ukraina?

Ponad 3 tysiące stacji bazowych wznowiło działanie w ciągu jednego dnia – poinformował na Twitterze wicepremier Ukrainy Mikhaiło Fedorow. Mowa o sytuacji z poniedziałku, kiedy powietrzny atak Rosjan uderzył m.in. w infrastrukturę energetyczną a przez to także telekomunikacyjną.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 października 2022

Telekomunikacja w czasie wojny

Wojna na Ukrainie to absolutne wyzwanie dla współczesnej telekomunikacji i utrzymania działania całej infrastruktury. Szczególnie jeśli mówimy o rozproszonej sieci telefonii mobilnej i przesyłu danych. 

Jest ona absolutnie kluczowa dla podtrzymania kontaktu, informowania o zagrożeniach, wezwania pomocy, ale także wojennej logistyki. Ukraina pokazuje właśnie światu, że nawet w obliczu koszmarnych, zmasowanych ataków rakietowych, da się uniknąć długiego blackoutu w telekomunikacji. Do tej pory, na obszarach kontrolowanych przez Kijów, Rosjanie nie osiągnęli jednego z celów swoich ataków – telekomunikacyjnego paraliżu kraju. 

Rosyjskie naloty i ciągłość działania telekomunikacji

10 października nowy tydzień rozpoczął się dramatycznymi doniesieniami z Ukrainy na temat powietrznego ataku sił rosyjskich. Rakiety spadały na centra miast, parki, place zabaw, bloki mieszkalne, parkingi oraz elektryczne podstacje, które są kluczowymi węzłami w przesyle energii. Brak prądu powodował wyłącznie stacji BTS oraz innych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej.  Grad pocisków spadł właściwie na region Ukrainy.

 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak wynikało z serwisu NetBlock w niektórych obwodach przesył danych spadł nawet do poziomu 20% średniej. To pokazuje, z jak ogromną liczbą wyłączeń nadajników BTS mieliśmy do czynienia. Załamanie jednak nie trwało długo.

Zarządzanie kryzysowe

Ukraińcy doskonale wiedzą jak ważna jest komunikacja w czasie wojny. Światowe media z uznaniem powieliły raport ukraińskiego wicepremiera, który odnotował, że w ciągu jednego dnia udało się wznowić działanie około 3 tysięcy wyłączonych stacji bazowych telefonii komórkowej. To ogromne osiągnięcie, które pokazuje, że nawet niezwykle trudnych sytuacjach, udaje się uniknąć telekomunikacyjnego blackoutu.

 

Mariupol dał przykład

Przy tej okazji przypominane są wydarzenia z wiosny 2022 z oblężonego wówczas Mariupola, gdzie technicy pod ostrzałem uruchamiali agregat prądotwórczy, który zasilał ostatnią stację bazową w tym mieście. Zapamiętano również historię mężczyzny, który nie zważając na niebezpieczeństwo wspinał się na 10 piętro zniszczonego bloku, aby wysłać przez internet zdjęcia zrujnowanego miasta. Dziś coraz więcej osób, walczących o ciągłość działania łączności na Ukrainie nazywa wprost bohaterami. 

Źródło danych do artykułu: https://www.gov.pl/web/5g/ukraina-wojna-pozycyjna--wojna-informacyjna

Zdjęcie: Twitter / konto Mikhailo Fedorova

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!