Telekomunikacja w czasie wojny. Jak radzi sobie Ukraina?
Ponad 3 tysiące stacji bazowych wznowiło działanie w ciągu jednego dnia – poinformował na Twitterze wicepremier Ukrainy Mikhaiło Fedorow. Mowa o sytuacji z poniedziałku, kiedy powietrzny atak Rosjan uderzył m.in. w infrastrukturę energetyczną a przez to także telekomunikacyjną.
- Anna Malinowska
- /
- 13 października 2022
Telekomunikacja w czasie wojny
Wojna na Ukrainie to absolutne wyzwanie dla współczesnej telekomunikacji i utrzymania działania całej infrastruktury. Szczególnie jeśli mówimy o rozproszonej sieci telefonii mobilnej i przesyłu danych.
Jest ona absolutnie kluczowa dla podtrzymania kontaktu, informowania o zagrożeniach, wezwania pomocy, ale także wojennej logistyki. Ukraina pokazuje właśnie światu, że nawet w obliczu koszmarnych, zmasowanych ataków rakietowych, da się uniknąć długiego blackoutu w telekomunikacji. Do tej pory, na obszarach kontrolowanych przez Kijów, Rosjanie nie osiągnęli jednego z celów swoich ataków – telekomunikacyjnego paraliżu kraju.
Rosyjskie naloty i ciągłość działania telekomunikacji
10 października nowy tydzień rozpoczął się dramatycznymi doniesieniami z Ukrainy na temat powietrznego ataku sił rosyjskich. Rakiety spadały na centra miast, parki, place zabaw, bloki mieszkalne, parkingi oraz elektryczne podstacje, które są kluczowymi węzłami w przesyle energii. Brak prądu powodował wyłącznie stacji BTS oraz innych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej. Grad pocisków spadł właściwie na region Ukrainy.
ℹ️ Update: Network data show that #Ukraine has rapidly recovered after a series of Russian missile strikes targeting multiple cities, knocking out power and telecoms infrastructure; national connectivity is back up to 96% of ordinary levels???? Background: https://t.co/S0qJQ7kAoV pic.twitter.com/Uehklfyde0
— NetBlocks (@netblocks) October 11, 2022
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak wynikało z serwisu NetBlock w niektórych obwodach przesył danych spadł nawet do poziomu 20% średniej. To pokazuje, z jak ogromną liczbą wyłączeń nadajników BTS mieliśmy do czynienia. Załamanie jednak nie trwało długo.
Zarządzanie kryzysowe
Ukraińcy doskonale wiedzą jak ważna jest komunikacja w czasie wojny. Światowe media z uznaniem powieliły raport ukraińskiego wicepremiera, który odnotował, że w ciągu jednego dnia udało się wznowić działanie około 3 tysięcy wyłączonych stacji bazowych telefonii komórkowej. To ogromne osiągnięcie, które pokazuje, że nawet niezwykle trudnych sytuacjach, udaje się uniknąć telekomunikacyjnego blackoutu.
Restoring communications after yesterday cruise missiles attacks. Over 3K base stations renew its signal in a day, so people can reach out families & stay updated with news. Fast & furious work of both energy suppliers & telecom operators: ???????? will be online, no matter what. pic.twitter.com/6UFcvNXmNV
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) October 11, 2022
Mariupol dał przykład
Przy tej okazji przypominane są wydarzenia z wiosny 2022 z oblężonego wówczas Mariupola, gdzie technicy pod ostrzałem uruchamiali agregat prądotwórczy, który zasilał ostatnią stację bazową w tym mieście. Zapamiętano również historię mężczyzny, który nie zważając na niebezpieczeństwo wspinał się na 10 piętro zniszczonego bloku, aby wysłać przez internet zdjęcia zrujnowanego miasta. Dziś coraz więcej osób, walczących o ciągłość działania łączności na Ukrainie nazywa wprost bohaterami.
Źródło danych do artykułu: https://www.gov.pl/web/5g/ukraina-wojna-pozycyjna--wojna-informacyjna
Zdjęcie: Twitter / konto Mikhailo Fedorova
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?