SpaceX ma problem z przekazywaniem Starlinków dla Ukrainy? „Wysokie koszty”

Po serii wpisów w mediach społecznościowych na temat wojny w Ukrainie, różnie odbieranych w świecie, teraz Elon Musk ma mieć problem z finansowaniem przekazywania terminali Starlink na front. Według CNN SpaceX miał napisać w tej sprawie list do samego Pentagonu.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 października 2022

Finansowanie dostaw Starlinków na Ukrainę

Według CNN spółka należąca do Muska miała wysłać do Pentagonu list z wnioskiem o przejęcie przez Departament Obrony USA kosztów wykorzystania Starlinków na ukraińskim froncie. Chodzi o ponad 120 milionów dolarów do końca 2022 roku oraz około 400 mln przez kolejny rok. 

Z listu wynika, że jeden z ukraińskich generałów poprosił SpaceX o kolejne 8 tysięcy dodatkowych terminali. Prośba miała wynikać z faktu, że każdego miesiąca w walkach niszczonych jest około 500 terminali. 

Zastosowanie Starlinków przez wojska ukraińskie

Tymczasem terminale wykorzystujące łączność satelitarną i dostęp do internetu, zebrały sporo pozytywnych recenzji wprost z areny działań wojennych. Jak można było przeczytać w relacjach z frontu, technologia Muska przyczyniła się do wielu sukcesów ułatwiając komunikację, zarządzanie wojenną logistyką i to niezależnie od zniszczeń infrastrukturalnych na konkretnych terenach. Faktycznie, w rejonie walk internet satelitarny zapewnia ciągłość łączności i jest technologią na wagę złota.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto dodać, że same terminale są niewielkie, łatwe w transporcie oraz użytkowaniu.

Nie tylko Musk płaci za Starlinki 

Jak pisaliśmy w Polityce Bezpieczeństwa w artykule z 8 kwietnia 2022 roku, w finansowanie dostaw terminali na Ukrainę zaangażowało się wiele podmiotów w tym m.in. polski Orlen. Nie jest więc tak, że wszystkie terminale jakie trafiły na front były finansowane przez Amerykanów. Szacuje się, że zdecydowana większość terminali otrzymała całkowite lub częściowe finansowanie z różnych źródeł m.in. z USA, Wielkiej Brytanii oraz Polski. 

Polska przekazuje Starlink na UkrainęPolska przekazuje Starlink na UkrainęMikołaj Frączak


Co to jest Starlink?

Starlink to system telekomunikacyjny oparty na małych satelitach, które firma SpaceX, której właścicielem jest Elon Musk, umieszcza na niskiej orbicie. Celem jest zapewnienie bardzo szybkiego internetu w każdym miejscu na ziemi. Docelowo funkcjonować ma ok. 12 tys. satelitów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!