Gawkowski w USA: Polska najbardziej atakowanym państwem UE
Spotkanie Krzysztofa Gawkowskiego, wicepremiera i ministra cyfryzacji z przedstawicielami Białego Domu zakończyło się decyzją o zacieśnieniu współpracy i powołaniu specjalnych grup ekspertów z obu krajów. Wicepremier podkreślił, że Polska jest dziś najbardziej atakowanym państwem Unii Europejskiej, a liczba incydentów cybernetycznych znacząco wzrasta. Gawkowski zaznaczył, że większość ataków pochodzi z Rosji i Białorusi, co ma związek ze wsparciem udzielanym Ukrainie.
- Joanna Gościńska
- /
- 4 lipca 2024
Zwiększona liczba cyberataków na Polskę
Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, wicepremier Krzysztof Gawkowski spotkał się z doradczynią do spraw bezpieczeństwa narodowego USA zajmującą się cyberbezpieczeństwem, Anne Neuberger. W czasie briefingu, Gawkowski poinformował, że "Polska jest dzisiaj najbardziej atakowanym państwem Unii Europejskiej w zakresie cyberincydentów (...), wszystko wskazuje na to, że większość tych ataków pochodzi z Rosji i Białorusi. Z dnia na dzień obserwujemy liczbę incydentów rosnącą skokowo."
Udaremnione cyberataki Federacji Rosyjskiej. Znamy szczegóły Joanna Gościńska
Wicepremier podkreślił dramatyczny wzrost liczby zgłaszanych incydentów oraz interwencji podejmowanych przez polskie służby: "W ostatnich miesiącach ta liczba dzienna skoczyła do dwóch tysięcy zgłaszanych incydentów, a interwencji, podejmowanych przez polskie służby, jest 600-700 dziennie. To wzrost o 100 procent w porównaniu do roku 2023 i o 400 procent w stosunku do 2022 roku."
Zdecydowanie, Polska znalazła się na cybernetycznej linii frontu. — To pokazuje, że Polska jest już na cybernetycznej zimnej wojnie z Rosją i jednym z głównych spotkań tutaj w Stanach Zjednoczonych były rozmowy dotyczące wzmocnienia cybertarczy RP w ramach współpracy z Białym Domem — powiedział Krzysztof Gawkowski. Wsparcie dla Ukrainy i rola Polski jako głównego szlaku transportowego dla logistyki i sprzętu wysyłanego Ukraińcom sprawiają, że Polska stała się głównym celem rosyjskich ataków.
Wzmocnienie współpracy z USA
Podczas spotkania Gawskiego w przedstawicielami Białego Domu zapadła decyzja o wzmocnieniu współpracy Polski i USA w zakresie cyberbezpieczeństwa. Obejmuje ona wymianę informacji i doświadczeń między służbami oraz powołanie specjalnych grup ekspertów z obu krajów. - Dziś padła ze strony Amerykanów taka informacja, że (...) Polska jest najbardziej narażona ze wszystkich państw Unii Europejskiej w obszarze infrastruktury krytycznej — powiedział minister.
Gawkowski ocenił, że Polska dotąd radzi sobie z rosyjskimi cyberatakami na infrastrukturę krytyczną, a jej służby są oceniane przez USA jako jedne z najlepszych na świecie. — Unia Europejska ma świadomość, że rośnie liczba incydentów, ale nikt w Unii Europejskiej nie ma świadomości, że rośnie skokowo z dnia na dzień. Amerykanie mają tę świadomość - podkreślił Gawkowski. Minister mówił także o możliwych atakach na szpitale, elektrownie, wodę i kanalizację, co Amerykanie diagnozują tak samo jak Polacy. — W innych państwach Unii Europejskiej tak tego się nie diagnozuje i to jest problem - dodał.
Kampania Informacyjna prokuratury i cyberpolicji przeciwko oszustwom inwestycyjnymMonika Świetlińska
Polski rząd inwestuje w cyberbezpieczeństwo olbrzymie środki, co spotyka się z uznaniem amerykańskich partnerów. Wizyta Gawkowskiego w Stanach Zjednoczonych miała na celu nie tylko omawianie kwestii bezpieczeństwa, ale również spotkania z przedstawicielami amerykańskich gigantów technologicznych. W poniedziałek, wicepremier spotkał się w Kalifornii z kierownictwami Google i Meta, rozmawiając na temat wsparcia inwestycyjnego w projektach badań i rozwoju (R&D) w Polsce oraz odpowiedzialności firm cyfrowych za weryfikację wieku użytkowników.
Krzysztof Gawkowski, będąc w USA, spotkał się także z szefem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) generałem Timothym Haughem, aby kontynuować rozmowy na temat wspólnych działań w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?