Gawkowski w USA: Polska najbardziej atakowanym państwem UE

Spotkanie Krzysztofa Gawkowskiego, wicepremiera i ministra cyfryzacji z przedstawicielami Białego Domu zakończyło się decyzją o zacieśnieniu współpracy i powołaniu specjalnych grup ekspertów z obu krajów. Wicepremier podkreślił, że Polska jest dziś najbardziej atakowanym państwem Unii Europejskiej, a liczba incydentów cybernetycznych znacząco wzrasta. Gawkowski zaznaczył, że większość ataków pochodzi z Rosji i Białorusi, co ma związek ze wsparciem udzielanym Ukrainie. 

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 4 lipca 2024

Zwiększona liczba cyberataków na Polskę

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, wicepremier Krzysztof Gawkowski spotkał się z doradczynią do spraw bezpieczeństwa narodowego USA zajmującą się cyberbezpieczeństwem, Anne Neuberger. W czasie briefingu, Gawkowski poinformował, że "Polska jest dzisiaj najbardziej atakowanym państwem Unii Europejskiej w zakresie cyberincydentów (...), wszystko wskazuje na to, że większość tych ataków pochodzi z Rosji i Białorusi. Z dnia na dzień obserwujemy liczbę incydentów rosnącą skokowo."

Udaremnione cyberataki Federacji Rosyjskiej. Znamy szczegółyUdaremnione cyberataki Federacji Rosyjskiej. Znamy szczegóły Joanna Gościńska

Wicepremier podkreślił dramatyczny wzrost liczby zgłaszanych incydentów oraz interwencji podejmowanych przez polskie służby: "W ostatnich miesiącach ta liczba dzienna skoczyła do dwóch tysięcy zgłaszanych incydentów, a interwencji, podejmowanych przez polskie służby, jest 600-700 dziennie. To wzrost o 100 procent w porównaniu do roku 2023 i o 400 procent w stosunku do 2022 roku."

Zdecydowanie, Polska znalazła się na cybernetycznej linii frontu. — To pokazuje, że Polska jest już na cybernetycznej zimnej wojnie z Rosją i jednym z głównych spotkań tutaj w Stanach Zjednoczonych były rozmowy dotyczące wzmocnienia cybertarczy RP w ramach współpracy z Białym Domem — powiedział Krzysztof Gawkowski. Wsparcie dla Ukrainy i rola Polski jako głównego szlaku transportowego dla logistyki i sprzętu wysyłanego Ukraińcom sprawiają, że Polska stała się głównym celem rosyjskich ataków.

Wzmocnienie współpracy z USA

Podczas spotkania Gawskiego w przedstawicielami Białego Domu zapadła decyzja o wzmocnieniu współpracy Polski i USA w zakresie cyberbezpieczeństwa. Obejmuje ona wymianę informacji i doświadczeń między służbami oraz powołanie specjalnych grup ekspertów z obu krajów. - Dziś padła ze strony Amerykanów taka informacja, że (...) Polska jest najbardziej narażona ze wszystkich państw Unii Europejskiej w obszarze infrastruktury krytycznej — powiedział minister.

Gawkowski ocenił, że Polska dotąd radzi sobie z rosyjskimi cyberatakami na infrastrukturę krytyczną, a jej służby są oceniane przez USA jako jedne z najlepszych na świecie. — Unia Europejska ma świadomość, że rośnie liczba incydentów, ale nikt w Unii Europejskiej nie ma świadomości, że rośnie skokowo z dnia na dzień. Amerykanie mają tę świadomość - podkreślił Gawkowski. Minister mówił także o możliwych atakach na szpitale, elektrownie, wodę i kanalizację, co Amerykanie diagnozują tak samo jak Polacy. — W innych państwach Unii Europejskiej tak tego się nie diagnozuje i to jest problem - dodał.

Kampania Informacyjna prokuratury i cyberpolicji przeciwko oszustwom inwestycyjnymKampania Informacyjna prokuratury i cyberpolicji przeciwko oszustwom inwestycyjnymMonika Świetlińska

Polski rząd inwestuje w cyberbezpieczeństwo olbrzymie środki, co spotyka się z uznaniem amerykańskich partnerów. Wizyta Gawkowskiego w Stanach Zjednoczonych miała na celu nie tylko omawianie kwestii bezpieczeństwa, ale również spotkania z przedstawicielami amerykańskich gigantów technologicznych. W poniedziałek, wicepremier spotkał się w Kalifornii z kierownictwami Google i Meta, rozmawiając na temat wsparcia inwestycyjnego w projektach badań i rozwoju (R&D) w Polsce oraz odpowiedzialności firm cyfrowych za weryfikację wieku użytkowników.

Krzysztof Gawkowski, będąc w USA, spotkał się także z szefem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) generałem Timothym Haughem, aby kontynuować rozmowy na temat wspólnych działań w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!