Czym jest internet symetryczny? Czy sprawdzi się w firmie?

Dla użytkownika internetu kluczowa jest szybkość przepływu jego danych, czyli standardowo zadawane pytanie: „Ile to się jeszcze będzie ściągało?”. Czas pobierania zależy od prędkości internetu, a prędkość od rodzaju łącza. W ofercie firmowej dostawcy proponują dwa rodzaje łączy: symetryczne i asymetryczne. Sprawdzimy zatem, czym się one różnią, oraz podpowiemy, która opcja będzie lepsza w przypadku firm bazujących na przesyłaniu dużych ilości plików.

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 15 lipca 2024

Internet symetryczny – co to jest? Czym różni się od asymetrycznego?

W ramach usługi Internet symetryczny użytkownik otrzymuje równą prędkość pobierania (download) i wysyłania (upload) danych. Z reguły rozwiązanie takie jest oferowane przez wydzielenie łącza dedykowanego, dzięki czemu użytkownik nie martwi się o tak zwane „obciążenie sieci” generowane przez użytkowników innych firm. W przeciwieństwie do internetu asymetrycznego łącze symetryczne pozwala na błyskawiczną wymianę danych w obie strony. Dodatkowo taka usługa gwarantuje stabilność łącza i niskie opóźnienia. Usługę tę można porównać do nowoczesnej, autostrady udostępnionej tylko dla konkretnej, jednej firmy transportowej.

Czym w takim razie cechuje się internet asymetryczny? Jest on popularnym rozwiązaniem dla indywidualnych użytkowników bądź firm, którym nie przeszkadza fakt, że prędkość wysyłania danych może być niższa niż ich pobierania (nawet o 10 razy). O ile internet asymetryczny wystarczy do przeglądania stron WWW czy słuchania muzyki, to wymagania wielu firm w tym zakresie są dużo wyższe.

Dlaczego internet symetryczny jest dobrym rozwiązaniem dla firm?

Firmy powinny wziąć pod uwagę internet symetryczny, jeśli pracownicy pracują na dużych pojemnościowo plikach, analizują i przesyłają duże ilości danych oraz korzystają z rozwiązań chmurowych. To rozwiązanie spodoba się też przedsiębiorstwom, których biznes wymaga częstego prowadzenia różnego rodzaju transmisji na żywo. Internet symetryczny jest wolny od obciążeń sieci i bezpieczny, nawet jeśli duża liczba osób w najbliższej okolicy będzie korzystać z niego jednocześnie.

Dlatego symetryczna opcja oferowana przez dostawców internetu będzie najbardziej przydatna, jeśli chodzi np. o:

  • agencje marketingowe (wideokonferencje i wideoprezentacje);
  • biura architektoniczne i zajmujące się dekoracją wnętrz (projektowanie online);
  • fabryki (monitoring wizyjny);
  • instytucje szkoleniowe (łatwy dostęp do zasobów online);
  • hotele i pensjonaty (monitoring procesów obsługi oraz gości);
  • domy produkcyjne oraz mediowe (streaming, live chat, zarządzanie plikami w chmurze).

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Internet symetryczny przyda się też zespołom, które pracują jednocześnie nad skomplikowanym i wymagającym projektem.

Nowoczesna sieć dla twojej firmy!

Internet symetryczny (SDI) od Plusa to gwarancja wysokiej prędkości pobierania i wysyłania danych: zdjęć, nagrań wideo, wizualizacji, filmów, czy w końcu przygotowywania konferencji online. Tym samym współpraca nad wrażliwymi projektami staje się jeszcze łatwiejsza. Dzięki SDI Plusa możesz zapomnieć o dezorganizujących zakłóceniach – dzięki SLA otrzymujesz gwarancję stałej dostępności usług oraz szybkiej obsługi serwisowej.

SDI Plusa jest realizowany przez sieć światłowodową lub radiolinię. Wybierając internet symetryczny od Biznes Plus, firma zyskuje pewność, że ma do dyspozycji dedykowane łącze – z maksymalną prędkością nawet do 10 GB/s. Efektywnie, komfortowo i z poszanowaniem prywatności danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!