Kampania Informacyjna prokuratury i cyberpolicji przeciwko oszustwom inwestycyjnym

W odpowiedzi na rosnącą liczbę oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych, Prokuratura Regionalna w Łodzi wspólnie z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) uruchomiła kampanię informacyjną. Celem jest uświadomienie społeczeństwa o zagrożeniach związanych z fałszywymi inwestycjami i zidentyfikowanie osób pokrzywdzonych przez przestępców.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 grudnia 2023

"UWAGA! W związku z prowadzonym za sygn. akt 2006-4.Ds.15.2023 Prokuratury Regionalnej w Łodzi postępowaniem przygotowawczym dot. podejrzenia zaistnienia czynu z art. 258§1 k.k. i in. związanych z działalnością platform inwestycyjnych o nazwie RoyalZysk, Topeu, Primeu, Kraj Maklerów, Masl oraz Be22 w najbliższych dniach Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wyśle wiadomość sms, z informacją o prowadzonym śledztwie dotyczącym oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych, z prośbą o odpowiedź, w przypadku zainwestowania przez osoby pokrzywdzone, środków finansowych. Wiadomość SMS zostanie wysłana z numeru +48 798 030 846." - poinformowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Mechanizm oszustw inwestycyjnych

Przestępczy proceder polegał na publikowaniu w internecie ogłoszeń oferujących szybkie i duże zyski z inwestycji. Osoby zainteresowane, dokonując wpłat, były przekierowywane na fałszywe strony giełd, gdzie widziały rzekomo rosnące zyski. Następnie były proszone o instalowanie oprogramowania umożliwiającego zdalny dostęp do ich urządzeń, co prowadziło do nieautoryzowanych operacji finansowych.

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Zdalny dostęp wiązał się z obciążeniem finansowym ofiary (np. zawieranie zdalnie umów kredytowych, pożyczek, dokonywanie przelewów pieniędzy). — Wszelkie próby wypłaty przez pokrzywdzonych zgromadzonych środków kończyły się niepowodzeniem. Zaznaczyć należy, że informacje o zyskach były fikcyjne – zostały wygenerowane celem pozyskania zaufania pokrzywdzonego i nakłonienia go do dalszych inwestycji — przekazało CBZC.

Kampania informacyjna i środki ochrony

W ramach kampanii informacyjnej, CBZC wysyła wiadomości SMS do osób, które mogły zostać pokrzywdzone, zachęcając do kontaktu i zgłaszania przypadków oszustwa. Prokuratura Regionalna w Łodzi nadzoruje śledztwo, a zatrzymane osoby mogą być odpowiedzialne za znaczne straty finansowe ofiar. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości o ryzyku związanym z inwestycjami internetowymi i zapobieganie dalszym oszustwom.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Osoby, które otrzymały przedmiotowe wiadomości proszone są o jak najszybsze nawiązanie kontaktu z Zarządem w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości za pośrednictwem następującego adresu poczty  elektronicznej: [email protected] - przekazała cyberpolicja.

Treść SMS-a

„Zarząd w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzi śledztwo dotyczące oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi.

Pana/Pani numer ujawniono na liście rozmów zrealizowanych przez grupę przestępczą.

W przypadku wpłaty środków finansowych na inwestycję, prosimy o przekazanie szczegółów utraty środków, na adres e-mail: [email protected]”.

Fałszywe transakcje i wyłudzenia bankowe. Skuteczna interwencja CBZCFałszywe transakcje i wyłudzenia bankowe. Skuteczna interwencja CBZCMonika Świetlińska

Przesyłane przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wiadomości nie będą zawierały danych osobowych ani żadnych innych danych wrażliwych.

W związku z możliwymi próbami podszywania się pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości prosimy o dokładną weryfikację adresu email w otrzymanej wiadomości. 

Wiadomości nie będą zawierały linków przekierowujących do innych stron.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!