Fałszywe transakcje i wyłudzenia bankowe. Skuteczna interwencja CBZC

Funkcjonariusze z Wydziału w Szczecinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, zatrzymali siedmiu podejrzanych w ramach śledztwa dotyczącego oszustw dokonywanych za pośrednictwem portali społecznościowych i zakupowych.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 grudnia 2023

Schematy oszustw na portalach sprzedażowych

W ramach procederu przestępczego, jednym z najczęściej stosowanych metod było wykorzystanie tzw. odwróconej transakcji na popularnych portalach sprzedażowych. Ofiary, wystawiając przedmioty na sprzedaż, otrzymywały od oszustów wiadomości o rzekomym zakupie.

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Wiadomości te zawierały linki przekierowujące na fałszywe strony internetowe, które wyłudzały dane logowania do systemów bankowości elektronicznej. Dzięki temu przestępcy uzyskiwali dostęp do kont bankowych ofiar, co umożliwiało im swobodne dysponowanie środkami na przejętych rachunkach.

Telefoniczne metody wyłudzenia danych

Inną metodą stosowaną przez przestępców były telefoniczne kontakty z ofiarami, podczas których sprawcy podawali się za pracowników banków. Informowali oni pokrzywdzonych o rzekomym nieautoryzowanym dostępie do ich rachunków bankowych. Przestępcy przekonywali ofiary o konieczności zabezpieczenia środków, namawiając ich do instalacji oprogramowania do zdalnej obsługi komputera.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W rezultacie, oszuści uzyskiwali dostęp do bankowości internetowej ofiar i samodzielnie realizowali przelewy na swoje konta, lub przekonywali ofiary do wpłacania pieniędzy na rzekomo „bezpieczne” rachunki bankowe za pośrednictwem płatności BLIK, skąd środki finalnie trafiały na konta sprawców.

Działania śledcze i zatrzymania podejrzanych

W wyniku skoordynowanych działań operacyjno-śledczych funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, udało się ustalić tożsamość 7 osób podejrzanych o udział w oszustwach.

Na polecenie prokuratora dokonano ich zatrzymania, a następnie doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, gdzie przedstawiono im zarzuty i przeprowadzono przesłuchania. W trakcie przeszukań lokali mieszkalnych zatrzymanych zabezpieczono liczne dowody, w tym elektroniczne nośniki danych, które obecnie są poddawane dalszej analizie.

Poczta Polska ostrzega: znaczący wzrost akcji phishingowychPoczta Polska ostrzega: znaczący wzrost akcji phishingowychMonika Świetlińska

Śledztwo nadal trwa i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Straty poniesione przez ofiary oszustw wyniosły ponad 300 tysięcy złotych, a znaczna część środków została wpłacona na rachunki kryptowalutowe.

Fot. CBZC

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!