Rosja zakazuje mediów z UE – w tym z Polski

Rosja wprowadza zakaz dla mediów z Unii Europejskiej, w tym również polskich nadawców. Ta decyzja wpisuje się w szerszą politykę Moskwy ograniczania dostępu do zagranicznych źródeł informacji, co budzi poważne obawy o wolność słowa i dostęp do niezależnych informacji.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 28 czerwca 2024

Rosja blokuje zachodnie media

Kreml podjął radykalne kroki w kontekście blokowania dostępu do zachodnich mediów. Na liście objętych zakazem znajdują się nie tylko największe portale z krajów UE – w tym także polscy nadawcy, tacy jak TVN24 i Polsat News. 

Wyciekły informacje, że Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu propagandyWyciekły informacje, że Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu propagandy Monika Świetlińska

Władze w Moskwie argumentują, że działania te mają na celu ochronę rosyjskiego społeczeństwa przed „szkodliwymi wpływami” zachodniej propagandy.

Decyzja ta jest kolejnym krokiem w procesie izolacji informacyjnej Rosji od reszty świata. Po wybuchu wojny w Ukrainie w lutym 2022 r. Kreml stopniowo zaostrzał kontrolę nad mediami, starając się ograniczyć dostęp do niezależnych źródeł informacji. 

Obecna blokada obejmuje nie tylko tradycyjne media, ale również portale internetowe i platformy społecznościowe, na których publikowane są treści krytyczne wobec rosyjskich władz.

Największe media na liście rosyjskiej blokady

Poza polskimi portalami wśród mediów objętych zakazem znalazły się takie tytuły jak BBC, Deutsche Welle, France 24 czy Radio Free Europe/Radio Liberty.  Ograniczenie dostępu do tych źródeł informacji stanowi poważne zagrożenie dla pluralizmu medialnego.

Dość oczywiście nasuwającym wnioskiem jest to, że działania Federacji Rosyjskiej mają na celu całkowite zdominowanie przestrzeni informacyjnej w kraju i eliminację wszelkich alternatywnych narracji. 

W kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie kontrola nad informacjami staje się kluczowym elementem strategii propagandowej władz rosyjskich. Oficjalne media rosyjskie promują jednoznacznie prokremlowską wersję wydarzeń, marginalizując wszelkie głosy krytyki.

Organizacje broniące wolności słowa i praw człowieka jednoznacznie potępiają działania Rosji, nazywając je bezprecedensowym atakiem na wolność prasy. Reporterzy bez Granic oraz Amnesty International apelują do społeczności międzynarodowej o wywarcie presji na Kreml w celu wycofania się z tych represyjnych kroków. 

Warto zauważyć, że podobne restrykcje stosowane są nie tylko wobec mediów zagranicznych, ale także wobec rosyjskich dziennikarzy i mediów niezależnych. Wielu dziennikarzy zostało zmuszonych do opuszczenia kraju, a ci, którzy pozostali, muszą stawiać czoła cenzurze i represjom. Obecna sytuacja w Rosji przypomina czasy najgłębszej cenzury z okresu zimnej wojny, kiedy to kontrola nad informacjami była jednym z fundamentów autorytarnego reżimu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Reakcja UE na rosyjską blokadę mediów

Odzew Unii Europejskiej na te działania jest jednoznaczny. Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Josep Borrell, wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją i zapowiedział podjęcie odpowiednich kroków dyplomatycznych. 

Wspólnota międzynarodowa rozważa również wprowadzenie sankcji wobec osób odpowiedzialnych za wprowadzenie tych restrykcji. Odpowiedź Zachodu ma na celu pokazanie, że naruszenia wolności mediów nie pozostaną bez reakcji.

Niemniej jednak skuteczność takich działań jest ograniczona. Rosja, dzięki swoim zasobom i wpływom, jest w stanie przeciwstawić się wielu formom presji międzynarodowej. Wzrost izolacjonizmu informacyjnego może prowadzić do dalszego pogłębiania podziałów pomiędzy Rosją a krajami Zachodu. 

Rosja prowadzi działania dezinformacyjne na kilku kontynentachRosja prowadzi działania dezinformacyjne na kilku kontynentachMikołaj Frączak

Długoterminowe konsekwencje takiej polityki są trudne do przewidzenia, ale jedno jest pewne – wolność mediów i dostęp do niezależnych informacji są w Rosji zagrożone jak nigdy dotąd. A Rosja jednoznacznie coraz mocniej odcina się od Zachodu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!