Rosja prowadzi działania dezinformacyjne na kilku kontynentach

Federacja Rosyjska prowadzi intensywne działania dezinformacyjne na globalnym południu tj. w Afryce, Ameryce Płd., a także w Azji – ostrzegają polskie służby specjalne. Chodzi o osiąganie politycznych celów w związku z atakiem na Ukrainę. Jednocześnie Moskwa buduje czarny PR Stanom Zjednoczonym. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 września 2022

Rosja dezinformuje południe 

Polskie służby specjalne zwracają uwagę na intensyfikację działań dezinformacyjnych prowadzonych przez Moskwę. Ich celem są przede wszystkim państwa afrykańskie, południowoamerykańskie oraz azjatyckie. Są one obliczone na realizację konkretnych celów politycznych, które mają z jednej strony usprawiedliwiać Kreml w kontekście działań na Ukrainie. Z drugiej strony Rosja próbuje rujnować wizerunek USA, tworząc narrację, jakoby Waszyngton niszczył ład i porządek na świecie.

Tym samym rosyjscy propagandziści próbują budować postrzeganie Rosji jako stabilnego oraz atrakcyjnego partnera. 

Trwa narracja antyukraińska. To też cyberatakTrwa narracja antyukraińska. To też cyberatakMichał Górecki


Globalna narracja Moskwy

Moskwa promuje narrację, zgodnie z którą Stany Zjednoczone od lat, wykorzystując Ukrainę, zagrażały całemu światu. Służą temu tezy mówiące o biolaboratoriach na Ukrainie, które USA rzekomo wykorzystywały do działań militarnych przeciwko Rosji, a także oskarżenia dotyczące realizacji przez Waszyngton imperialnej polityki wobec innych państw i narodów”– czytamy w komunikacie podpisanym przez Stanisława Żaryna rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych.

Państwa afrykańskie są przekonywane, że Zachód, w tym głównie Stany Zjednoczone, traktują Afrykę jako obszar do kolonizowania, i którego dobro nie leży w interesie ani Europy, ani USA. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Przekaz Rosji dla Afryki

Główna oś narracji Moskwy polega na tym, że Zachód chce się rzekomo rozwijać kosztem Afryki. Jednocześnie Kreml „zauważa”, że kraje globalnego południa są coraz bardziej świadome tych zagrożeń. Rosja stawia za wzór państwa, które z nią współpracują. Z drugiej strony „stygmatyzuje” stolice, które deklarują poparcie dla wolnej Ukrainy, oraz wspierają Kijów. Wyrazy poparcia dla Ukrainy w Afryce są sprowadzane do opinii, zgodnie z którą „neonazistowska ukraińska propaganda” dotarła także na ten kontynent. 

Rosja dość mocno przekonuje, że za problemy na rynku produktów rolnych odpowiada Zachód i to on będzie odpowiedzialny za ewentualny głód w Afryce. To cyniczna próba manipulowania opinią publiczną na całym globalnym południu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!