Jak przygotować nasze mieszkanie na nadejście dziecka?

Zabranie noworodka do domu to bardzo ekscytujący moment – wymaga jednak pewnych przygotowań. Chcesz mieć pewność, że dom jest bezpieczny i gotowy na jego przyjęcie. Najlepiej zacząć co najmniej trzy miesiące przed terminem porodu, ponieważ niektóre z zalecanych przygotowań do zabezpieczania dziecka mogą zająć trochę czasu.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 11 września 2022

Nie czekaj aż dziecko zacznie raczkować

Wielu rodziców czeka z zabezpieczaniem domu aż dziecko zacznie się ruszać po domu. O pewne zabezpieczenia warto jednak zadbać wcześniej. Po pierwsze nawet dziecku, które nie porusza się samo, mogą grozić pewne niebezpieczeństwa w nieodpowiednio przygotowanym domu. Po drugie kiedy dziecko pojawi się już w naszym domu, nie będziemy mieli po prostu czasu, żeby zająć się odpowiednio zabezpieczaniem przestrzeni.

Dziecko zaczyna raczkować pomiędzy 6 a 10 miesiącem. Minie kilka miesięcy, zanim dziecko zacznie samodzielnie chodzić. Musisz jednak sprawdzić nie tylko rzeczy, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla Twojego malucha, ale również wszystko, co może Ci zagrozić, gdy masz dziecko w ramionach (pomyśl o śliskich podłogach i chwiejnych meblach). Skorzystaj z naszej listy, aby zabezpieczyć swój dom i przygotować się na sytuacje awaryjne.

Na początek zajmij się odkładanymi naprawami

Jeśli latami odkładałeś naprawę dachu, nieszczelnego okna czy skrzypiących drzwi, to teraz nadszedł moment na ich naprawę. Dzięki nim zapewnisz swojemu dziecku odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, ale też sobie więcej spokoju (głośno zamykające się drzwi mogą na przykład być przeszkodą w usypianiu dziecka). Zadbaj też o podstawowe zabezpieczenia jak czujniki dymu i tlenku węgla. Jeśli mieszkamy w domu wybudowanym kilka dekad temu, sprawdźmy, czy na wewnętrznych parapetach okiennych, framugach drzwi i innych miejscach nie została nałożona farba ołowiowa. Łuszczenie się lub odpryskiwanie farby może stanowić źródło narażenia na ołów, szczególnie dla małych dzieci, które raczkują i dotykają tych powierzchni.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Powinieneś również przyjrzeć się swoim meblom, aby zastanowić się, jakie elementy należy przymocować do ściany, aby uniknąć przewrócenia. Jeśli planujesz kupno nowych mebli, zwróć uwagę na te, które są wyposażone w zestawy zapobiegające wywróceniu i mają wyższe normy bezpieczeństwa i mniej chemikaliów wykorzystywanych w produkcji.

Zadbaj o zabezpieczenie kuchni

Jeżeli mamy kuchnię, do której możemy zamknąć drzwi, to problem w dużej mierze jest rozwiązany. Jeżeli jednak zgodnie ze współczesną modą mamy otwartą kuchnię, to musimy zainwestować w nowoczesne, zabezpieczone przed dziećmi zamki do szafek. Szukaj zamków magnetycznych, które można zamontować po wewnętrznej stronie szafek. Oferują one te same funkcje bezpieczeństwa i łatwy dostęp dla dorosłych. Weź również pod uwagę osłony na gałki kuchenki, aby dziecko nie włączało palników, gdy już stoi.

Zarówno zamki magnetyczne, jak i osłonki na gałki kuchenne powinniśmy znaleźć w sklepach budowlanych jak np. Castorama. Black Friday to dobra okazja, żeby kupić takie akcesoria w niższej cenie.

Ukryj środki czystości

Chociaż przechowywanie środków czyszczących pod zlewem kuchennym jest bardzo powszechne, radzimy znalezienie dla nich nowego miejsca, które jest wysoko i poza zasięgiem. Niektóre środki czyszczące mają kolorowe etykiety, które mogą spodobać się małym dzieciom. Roztwory dezynfekujące mogą posiadać też przyjemne, owocowe zapachy, a małe dzieci mogą nie wiedzieć, że produkty, które ładnie pachną, mogą być również trujące. Zawsze trzymaj te pojemniki dobrze ukryte przed małymi dziećmi, w miejscu, do którego nie mogą dotrzeć, wspinając się lub czołgając.

Unikaj szkła i ostrych krawędzi w swoim mieszkaniu

Największym ryzykiem dla dziecka w salonie są kolizje z meblami o ostrych krawędziach. Jeśli masz do czynienia z takimi narożnikami, załóż na nie osłonki. Możesz również przyjrzeć się modnym opcjom mebli na rynku, takim jak zaokrąglone stoliki kawowe lub miękkie podnóżki, które mogą służyć jako stół, zwłaszcza jeśli mają miejsce do przechowywania bibelotów. Do salonu wybieraj też jak najbardziej naturalne tkaniny, które dodatkowo są łatwe w czyszczeniu.

Najbardziej skup się na pokoju dziecka

W tym pomieszczeniu liczy się nie tylko bezpieczeństwo, ale też funkcjonalność. Zadbaj o dużą ilość szafek i szuflad do przechowywania różnych akcesoriów dla dziecka, a potem zabawek. Jeśli chodzi o dekorowanie przestrzeni, unikaj wieszania czegokolwiek bezpośrednio nad łóżeczkiem i przewijakiem – dziecko może to chwycić i pociągnąć. Zamiast tego rozważ pomalowanie ściany akcentującej przy użyciu tapety, a nawet naklejek ściennych.

Zabezpieczony w ten sposób dom powinien być gotowy na przyjęcie noworodka. Nie zwlekaj jednak za długo z przygotowaniami – dzieci lubią sprawiać niespodzianki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!