Czujki alarmowe. Jak je rozmieścić w pomieszczeniu?++

Bezpieczeństwo domów czy hal magazynowych lub biur ma bardzo duże znaczenie. Sporo właścicieli takich nieruchomości decyduje się na zakup profesjonalnego systemu alarmowego, którego najważniejszym elementem są czujniki alarmowe. Jak je rozmieścić w pomieszczeniu?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 marca 2021

Jak rozlokować czujniki alarmowe?

Istnieje kilka prostych zasad, które znacznie zwiększają szanse na to, że czujnik pozostanie niewykryty przez potencjalnego włamywacza. Odgrywa to kluczowe znaczenie, bo jeśli złodziej będzie wiedział, że w budynku jest alarm, to przed obrabowaniem nas, zatroszczy się o dezaktywację alarmu, a więc i czujników. 

Warto pamiętać o tym, aby zakamuflować nie tylko czujniki, ale i okablowanie, jakie do nich prowadzi, a łączy je na przykład z siecią energetyczną. To bardzo ważne, bo luźno zwisający po ścianie przewód na pewno będzie stanowił dla złodzieja ważną poszlakę.

Mimo tego, że koszty takiego zabiegu są o wiele wyższe, lepszym pomysłem, to rekomenduje się raczej „wpuszczenie” kabla zasilającego pod tynk lub tapetę. Można też próbować zakamuflować go specjalną rynienką, która powinna znaleźć się w kącie pomieszczenia. Aby zwiększyć szanse na niewykrycie takiego zabezpieczenia, można dodatkowo pomalować rynienkę w kolorze, w jakim mamy ścianę.

Pamiętajmy też o tym, aby czujniki alarmowe znajdywały się w takich miejscach, które potencjalny przestępca musi pokonać na swojej drodze, jeśli chce przedostać się na przykład z parteru na pierwsze piętro budynku. Czujka powinna znaleźć się na przykład na schodach czy w głównym ciągu komunikacyjnym, ale warto umieścić ją też w miejscach, gdzie złodziej może próbować się schować, a więc na przykład przy wyjściu z toalet.

Dobre praktyki w montażu czujek alarmowych

Pamiętajmy o tym, że istnieje kilka różnych rodzajów urządzeń tego typu. Najczęściej spotykamy się z wykrywaczami ruchu oraz z modułami wykorzystującymi podczerwień. Ciekawym pomysłem jest wzbogacenie systemu o czujki detekcji szkła, które świetnie sprawdzą się w sytuacji, gdy ważne dla nas biura są ulokowane na parterze.

Pamiętajmy, by nie montować czujników w niewielkiej odległości od źródeł ciepła. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza modułów podczerwieni. Powinniśmy trzymać je w pewnej określonej przez producenta odległości od okien, grzejników, kaloryferów lub okapów kuchennych.

Dogra czujka to taka, która jest odpowiednio schowana. Odpowiedni efekt można osiągnąć dzięki zastosowaniu atrap. Ciekawym pomysłem jest skupienie uwagi złodzieja na dobrze widocznej atrapie przy jednoczesnym umieszczeniu właściwego czujnika w zupełnie innym miejscu. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakie czujniki alarmowe najlepiej stosować?

Im więcej różnych rodzajów czujników, tym lepiej. Warto zatroszczyć się o to, aby były one połączone w jeden sprawnie działający ekosystem. Ten przeważnie wymaga profesjonalnej centralki. Może one być jednocześnie atutem, ale i słabością. Dlaczego?

Jeśli złodziej odnajdzie centralkę i odetnie ją od źródła zasilania, to cały system może przestać działać. Właśnie dlatego tak dużą rolę odgrywa nie tylko odpowiednie ukrycie i zabezpieczenie centralki, ale też wybranie takiej wersji produktu, która w razie odcięcia prądu może działać na zasilaniu awaryjnym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!