System natryskowy przeciwpożarowy. Jak to działa

Urządzenia tego typu czasem określa się mianem natrysków ognioochronnych. Często zdarza się, że stanowią one pierwsze zabezpieczenie przeciwpożarowe, które ulega aktywacji w razie kłopotów. Jak działa taki system natryskowy i co go wyróżnia?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 marca 2021

Jak działa przeciwpożarowy system natryskowy?

Istnieje kilka różnych rodzajów urządzeń tego typu, co z kolei wynika z tego, że chronią one pomieszczenie przed różnymi rodzajami pożarów, w zależności od tego, jakie tworzywo ulega procesowi spalania. Najczęściej spotykamy się z natryskami, które chronią przed produktami palnymi będącymi w powszechnym użyciu.

Urządzenia są przystosowane do pracy z pożarem, który rozwija się powoli i dopiero po pewnym czasie osiąga niebezpiecznie wysokie temperatury. Przykładem takiego pożaru mogą być na przykład płonące elementy drewniane lub materiałowe. 

O wiele większe problemy generują pożary węglowodorowymi. Są to paleniska bardzo dynamiczne, które szybko się rozrastają, a także osiągają bardzo wysokie temperatury, które mogą wynieść nawet i paręset stopni Celsjusza. Są one charakterystyczne dla wyspecjalizowanych branż, które na przykład pracują z olejem napędowym czy gazem. Natryski do walki z takimi pożarami muszą spełniać szereg bardzo restrykcyjnych wytycznych.

Jakie są główne rodzaje natrysków?

Podstawowy rodzaj takich urządzeń to natryski tak zwane lekkie. Wyróżnia je gęstość mieszanki, która zwykle waha się w przedziale 250-400 kilogramów na metr sześcienny. To podstawowa forma ochrony, której zadaniem jest chronić przed typowymi pożarami, które „rozkręcają się” powoli. 

Ich przeciwieństwem są natryski ciężkie, czyli takie, które wykorzystujemy przy dynamicznie rozwijających się pożarach na przykład ropy czy innych rodzajów paliw. Wyróżnia je o wiele większa gęstość, która często przekracza i 800 kilogramów na metr sześcienny. Ta technologia ma za zadanie zdusić pożar w zarodku, nie dając mu czasu na zwiększenie obszaru oddziaływania.

Ze względu na różne parametry techniczne obu tych technologii, wymagają one zupełnie innego podejścia do izolacji oraz montażu. Bez względu na to, czy wybierzemy natrysk podstawowy, czy ciężki, warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi uszczelnieniu systemu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co wyróżnia najlepsze urządzenia natryskowe?

Istnieje kilka cech, które charakteryzują dobre, polecane przez specjalistów rozwiązania. Przede wszystkim powinny to być produkty odporne biologicznie i nietoksyczne. Gdyby pożar był intensywny i uszkodził moduł natryskowy, to wybór odpowiedniej technologii daje nam gwarancję tego, że opary nie będą szkodliwe dla ludzi. Z tego samego względu rekomenduje się urządzenia wolne od tak zwanych metali ciężkich.

Specjaliści wysoko cenią też te produkty, które nie mają tendencji do gromadzenia kurzu oraz takie, które są pokryte specjalną substancją, która dodatkowo zabezpiecza je przed pleśniami i grzybami. Warto zdecydować się na zakup produktów z oficjalnej polskiej dystrybucji. Zmniejsza to ryzyko ewentualnych problemów przy honorowaniu gwarancji oraz usługach serwisowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!