Wypadek przy pracy. Co robić?
Niefortunne zdarzenia losowe może się przydarzyć każdemu z nas w wielu różnych okolicznościach. Czasem z naszej winy, a kiedy indziej z przyczyn zupełnie od nas niezależnych. Bez względu na przyczynę, warto wiedzieć, co robić i jak zachować się w razie wypadku przy pracy.
- Mikołaj Frączak
- /
- 10 marca 2021
Co robić, gdy zdarzy się wypadek przy pracy?
Warto rozpocząć od definicji tego, czym tak właściwie jest wypadek w miejscu świadczenia usługi pracy. Jest to zdarzenie o charakterze nagłym, które wywołane jest przez czynniki zewnętrzne, a skutkujące wystąpieniem urazu lub — w skrajnej sytuacji — śmierci.
Bardzo ważnym elementem obowiązującej w Polsce definicji jest to, że wypadek — by mógł zostać zakwalifikowany w ten sposób — musi mieć związek z wykonywaniem czynności powiązanych z pracą. Mogą to być zarówno nasze codzienne, rutynowe zadania, jak i czynności zlecone przez przełożonego.
Przyjmuje się, że za wypadek tego typu uchodzą zdarzenia, które wydarzyły się w miejscu wykonywania pracy, wliczając w to grono także delegacje, bo są one elementem bezpośrednio powiązanym ze świadczoną usługą pracy. To ważna wzmianka, o której wiele osób wciąż nie wie.
A zatem, za wypadek przy pracy może uchodzić wypadek w podróży służbowej, podczas szkolenia, a także przy wykonywaniu zadań zleconych przez organizacje związkowe. Warto pamiętać też o tym, że zdarzenie musi mieć charakter nagły.
Jak zachować się, gdy wydarzy się wypadek?
Mimo tego, że tego typu zdarzenie zwykle jest bardzo stresogenne, warto pamiętać o kilku podstawowych czynnościach. Pracodawca zobligowany jest do zapewnienia poszkodowanemu pierwszej pomocy. W jego obowiązku leży też ograniczenie czynnika generującego uraz, a więc na przykład wyłączenie maszyny, która spowodowała kontuzję.
Bardzo ważne jest też wezwanie odpowiednich służb, zwłaszcza gdy stan poszkodowanego wymaga szybkich działań. Bez wątpienia warto zainteresować się zapisaniem pracowników na kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, dzięki któremu będą oni wiedzieli, jak zatroszczyć się o osobę poszkodowaną.
Pracodawca musi też zabezpieczyć miejsce wypadku, a także poinformować o zdarzeniu właściwego inspektora pracy. Co ważne, musi go zawiadomić niezwłocznie, także gdy zdarzenie skutkowało śmiercią lub ciężkim czy zbiorowym wypadkiem.
Warto pamiętać o tym, że zaniechanie tego obowiązku jest jednoznaczne z naruszeniem Artykułu 283 Kodeksu Pracy i jest zagrożone karą. Pracodawca może też wziąć udział w postępowaniu powypadkowym, jednak zwykle jest ono prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jakie obowiązki w razie wystąpienia wypadku ciążą na poszkodowanym?
Przede wszystkim mysi on zgłosić wypadek, oczywiście o ile pozwala na to jego stan zdrowia. W gestii pracownika jest też zgłoszenie ewentualnych roszczeń. W polskim systemie prawnym to poszkodowany musi zwrócić się bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Zawsze warto pamiętać o zasadach BHP i pracować w taki sposób, by pozostawać w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Praktyka pokazuje, że sporej części wypadków w miejscu pracy można by uniknąć, gdyby pracownicy stosowali się do wytycznych i nie próbowali „działać na skróty”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?