Linux, Android, Mac, Windows – różnice

Na rynku funkcjonuje kilka różnych systemów operacyjnych, które mogą znacznie różnić się względem siebie. Na dziś dzień najpopularniejsze platformy, to: Windows, Mac oraz Android i Linux. Jakie są kluczowe różnice między nimi?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 marca 2021

Różnice między Linuxem, Windowsem a MacOS i Androidem

Główną cechą jest kwestia otwartości platformy. Przyjmuje się, że Linux to oprogramowanie, które doskonale sprawdza się w wyspecjalizowanych gałęziach gospodarki. To ta platforma, która powstała na ogólnodostępnym kernelu, jaki od lat 90. XX wieku można pobrać z sieci, obsługuje między innymi Giełdę Londyńską, Wall Street, ale i NASA.

Od strony technicznej, Android także bazuje na jądrze Linuxa, można więc powiedzieć, że — mimo sporych różnic — przynależy on do tej grupy oprogramowania. Za sprawą lawinowo rosnącej ilości smartfonów na świecie, Linux (a dokładniej Android) to na dziś dzień najpopularniejszy system na świecie.

Głównym atutem otwartych platform jest to, że każdy może tworzyć własne modyfikacje czy całe dystrybucje oprogramowania. Na rynku popularny jest na przykład Linux SuSE czy Ubuntu, a kilka lat temu sporą rzeszą użytkowników w Polsce cieszyła się dystrybucja PLD czy Linux Mandrake. 

Po stronie ciekawostek warto wskazać na to, że spora ilość Linuxów jest wzajemnie kompatybilna względem siebie. Nie jest to regułem, jednak oprogramowanie bazujące na Debianie bez trudu pozwoli na uruchomienie tych samych aplikacji na różnych dystrybucjach.

Zamknięty ekosystem, czyli Windows i MacOS

Mimo tego, że oprogramowanie od Microsoftu radykalnie różni się od tego, jakie firmuje swoim logo Apple, to wspólną cechą tych obu platform jest to, że mają zamknięty kod oprogramowania. Oznacza to, że nikt nie może wydać własnej dystrybucji Windowsa czy MacOS, bo po prostu nie ma dostępu do plików źródłowych.

Windows jest preinstalowany na wielu urządzeniach różnych komputerów. System stale ewoluuje, a wersje, które zapisały się w historii Microsoftu złotymi zgłoskami, to Windows 3.11, Windows 95, nieśmiertelny Windows XP, Windows 7 oraz najnowszy MS Windows 10. 

To właśnie na Windowsa można odnaleźć wiele ciekawych gier, które na dodatek możemy pobierać z różnych źródeł. Platforma wspiera też najpopularniejsze kodeki, a dzięki bardzo dużej dostępności, “okienka” wciąż są jedną z wiodących na świecie platform.

MacOS dostępny jest tylko na urządzenia od Apple, w tym choćby na MacBooki z serii Air czy Pro. Filozofia tego oprogramowania jest nieco inna. Widać tu sporo różnic między Windowsem, jednak bez wąpienia wspólną cechą obu platform jest to, że są one nastawione na komercyjnego klienta.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Android, czyli Linux na sterydach

Android to najpopularniejsze oprogramowanie, jakie napędza większość smartfonów, jakie mamy na rynku. Dzięki otwartemu kodowi źródłowemu każdy producent telefonów może modyfikować oprogramowanie, tworząc swoje wersje systemu. 

Platforma bazuje na jądrze Linuxa, jednak z biegiem czasu system jest coraz mniej podatny na personalizację. Stopniowo ogranicza się też ilość nakładek, a Google wpływa na oprogramowanie, usuwając z niego niektóre funkcje, w tym choćby nagrywanie rozmów telefonicznych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!