Uważaj na fałszywe domeny internetowe o szczepionkach
Bardzo mocno rośnie liczba rejestrowanych domen związanych ze szczepionkami przeciwko COVID 19. Coraz więcej jest też fałszywych adresów z tym związanych uruchamianych przez oszustów.
- Anna Malinowska
- /
- 9 marca 2021
Szczepienia przeciw COVID-19, które odbywają się na całym świecie wciąż są gorącym tematem. Przeróżnej maści oszuści chcą to wykorzystać. Cyberprzestępcy na fali zainteresowania tematem szczepionek rejestrują domeny i tworzą witryny, które mają na celu kradzież danych albo wprowadzenie złośliwego oprogramowania.
Check Point Research, organizacja zajmująca się zwalczaniem cyberprzestępczości informuje, że od listopada 2020 roku do lutego 2021 powstało ponad 7000 domen ze słowem szczepionka. Prawie 300 z nich uznano za potencjalnie niebezpieczne. W porównaniu do danych od lipca do października 2020, liczba rejestracji domen związanych ze szczepionkami wzrosła o 300%. Jednocześnie liczba witryn, które zostały uznane za niebezpieczne zwiększyła się o prawie 30%.
Niebezpieczne domeny
Z analiz Check Point Research wynika, że najczęściej witryny zakładane przez przestępców skonfigurowane są w ten sposób, by zmusić nas do podania danych logowania. Mogą nas wiec poprosić np. o dane do konta Microsoft, do poczty, czy danych logowania do serwisów społecznościowych. Które znaki powinny wzmóc nasza czujność? Eksperci Check Point Research wyliczyli kilka takich sygnałów
Oto one:
- Błędy ortograficzne – w adresach stron internetowych znajdują się błędy ortograficzne albo błędy w pisowni. Najczęściej może się zdarzyć, że zamiast końcówki „.com” wprowadza się „.co” Zwracaj też uwagę na formę wiadomości. Oszuści wykorzystują „naturalne” zachowania odbiorców. Może się więc zdarzyć, że celowo popełnią błędy w komunikacie tak by brzmiały bardziej wiarygodnie.
- Możliwość kupienia szczepionki online – oszustem może okazać się możliwość kupienia szczepionki online. Oczywiście dla wielu może to być kusząca perspektywa jednak samo to, że ktoś daje nam możliwość kupienia szczepionki online, może już być oszustwem.
- Konieczność podania danych uwierzytelniających – oszuści w znacznej większości przypadków działają w taki sposób, by „wyciągnąć” jak najwięcej naszych danych. Zwróć więc uwagę na to, czy strona na której się znajdujesz nie wymaga od Ciebie podania danych uwierzytelniających. Dlaczego to tak ważne? Badania wskazują, że spora grupa osób używa do logowania takich samych haseł w wielu przypadkach. Jeśli podasz takie dane, istnieje możliwość, że cyberprzestępca wykorzysta je np. po to by zalogować się do twojego konta bankowego.
Konieczność resetowania hasła – wzmóż swoją uwagę, jeśli na stronie internetowej znajduje się wtyczka do resetowania hasła albo gdy strona, z której korzystasz nie pozwala na to by zalogować się znanym ci dobrze hasłem i „nakazuje” jego zmianę.
Podejrzenia powinna też wzbudzić zbyt duża liczna linków, które przekierowują na witrynę. Klikanie w linki przekierowującego może doprowadzić do tego, że zostaniemy skierowani do strony phishingowej, której zadaniem jest przejęcie naszych danych. Dla bezpieczeństwa warto na konkretną stronę wchodzić bezpośrednio.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?