WhatsApp: backup w chmurze zostanie zabezpieczony hasłem?

Czy popularny komunikator zapewni lepszą ochronę kopii zapasowych trzymanych w chmurze? 

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 9 marca 2021

Czy backup w chmurze jest bezpieczny?

Aplikacja WhatsApp posiada funkcję, dzięki której użytkownik może wykonać kopię zapasową zarówno historii rozmów, jak i plików multimedialnych. Na urządzeniach z Androidem w tym celu wykorzystywany jest Dysk Google, natomiast w przypadku iOS komunikator wysyła dane do iCloud. Dzięki temu, po ponownym zainstalowaniu WhatsAppa, w łatwy sposób można przywrócić poprzednie czaty.

Wspomniana funkcja ma jednak jedną wadę. Co prawda, WhatsApp podczas komunikacji pozwala na szyfrowanie end-to-end, jednak nie można powiedzieć tego samego w odniesieniu do kopii zapasowych. Oznacza to, że historia rozmów, która trzymana jest w chmurze Apple i Google nie jest w pełni bezpieczna.

Czy WhatsApp zabezpieczy backup w chmurze?

Jak podaje serwis WABetaInfo, odkryto zmiany w beta wersji WhatsAppa (2.20.66) na Androida. Z opublikowanych informacji wynika, że twórcy aplikacji postanowili skupić się na bezpieczeństwie. W tym celu rozpoczęli prace nad możliwością szyfrowania historii rozmów trzymanych na Dysku Google.

Co prawda prace nadal są w bardzo wczesnej fazie rozwoju, i nie zapewniają finalnej funkcjonalności. Pracownikom serwisu WABetaInfo udało się jednak ustalić, że użytkownik zyska możliwość ochrony kopii zapasowej hasłem. Na papierze oznacza to, że Google nie będzie mogło mieć dostępu do rozmów i plików multimedialnych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co ma się zmienić?

Informacje nie zostały potwierdzone, ale najprawdopodobniej po wprowadzeniu planowanych zmian, użytkownik będzie tracić dostęp do kopii, w sytuacji gdy zapomni hasła. Opcjonalne ma być natomiast szyfrowanie, ma to związek, z tym że poprzednia możliwość wykonania kopii nadal będzie oferowana użytkownikom.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Na informację o tym kiedy twórcy WhatsAppa zdecydują się na szersze udostępnienie nowej funkcji, najprawdopodobniej przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Z informacji uzyskanych do tej pory wiadomo jedynie, że opcja jest na wczesnym etapie rozwoju. Specjaliści przewidują, że szyfrowanie kopii zapasowych powinno pojawić się zarówno w aplikacji na Androida, jak i na iOS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!