Hejt. Problem w Internecie i "w realu"

Hejt — dziś to ogromny problem. Odbywa się nie tylko w cyberprzestrzeni, ale również — w świecie realnym. Warto wiedzieć, jakie są jego przejawy, zwracać uwagę, czy osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu doświadczają takiego rodzaju przemocy.

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 30 sierpnia 2024

Hejt w społeczeństwie: jakie to działania?

To mowa nienawiści, zjawisko, które w ostatnich latach niestety przybiera na sile, zarówno w realnym świecie, jak i w cyberprzestrzeni. Jego przejawy mogą być subtelne, jak i jawnie agresywne, a skutki są często dotkliwe zarówno dla jednostek, jak i całych społeczności. 

W realnym świecie hejt objawia się przede wszystkim przemocą werbalną, obejmującą obraźliwe komentarze, wyzwiska oraz upokarzające uwagi skierowane do osób, dotyczące na przykład wyglądu, pochodzenia etnicznego, orientacji seksualnej, religii czy przekonań politycznych. Choć jest to "tylko" przemoc słowna, może prowadzić do poważnych konsekwencji psychologicznych, takich jak depresja, lęki, a nawet myśli samobójcze.

Kto może pomóc w kryzysowych sytuacjach?Kto może pomóc w kryzysowych sytuacjach? Małgorzata Łaziuk

Hejt często manifestuje się poprzez wykluczenie społeczne i marginalizację osób postrzeganych jako „inne” lub „niepasujące” do norm społecznych. Może to dotyczyć mniejszości narodowych, osób LGBT+, wyznawców różnych religii. Tego rodzaju wykluczenie prowadzi do izolacji społecznej, skutkującej poczuciem samotności, bezsilności i utrudniającej budowanie relacji czy kariery zawodowej. W skrajnych przypadkach hejt przeradza się w przemoc fizyczną, motywowaną nienawiścią rasową, religijną, homofobią czy ksenofobią.

Środowisko szkolne również nie jest wolne od hejtu. Uczniowie narażeni na przemoc werbalną, zastraszanie czy wykluczenie często borykają się z długotrwałymi problemami emocjonalnymi, które wpływają na ich wyniki w nauce i relacje z rówieśnikami. Hejt w przestrzeni publicznej, który może przybierać różne formy – od obraźliwych gestów po przemoc fizyczną – negatywnie wpływa na bezpieczeństwo i komfort osób nim dotkniętych. 

Wspomniane działania mogą prowadzić do przemocy fizycznej, która może prowadzić do poważnych obrażeń ciała, a czasem nawet — śmierci.

Cyberprzemoc, hejt — duży problem we współczesnym świecie

Zjawisko zyskało nowy wymiar wraz z rozwojem technologii i popularyzacją Internetu. Taki rodzaj hejtu jest często anonimowy i ma znacznie szerszy zasięg niż hejt w świecie rzeczywistym, co sprawia, że jest szczególnie niebezpieczny. Jednym z najczęstszych przejawów są obraźliwe komentarze i wiadomości, które pojawiają się na portalach społecznościowych, w sekcjach komentarzy na stronach internetowych, a także w bezpośrednich wiadomościach. Często są to wyzwiska, pogróżki lub uwagi mające na celu poniżenie ofiary. Trollowanie, czyli celowe prowokowanie innych użytkowników, oraz cyberbullying – nękanie online, to kolejne formy hejtu, które mogą prowadzić do poważnych problemów psychicznych, w tym depresji i myśli samobójczych.

Hejt to również rozpowszechnianie fałszywych informacji, które mogą zaszkodzić reputacji jednostek, grup społecznych czy firm. Shaming, czyli publiczne zawstydzanie osób w Internecie, to jedna z jego form, może prowadzić do poważnych konsekwencji psychicznych, takich jak depresja, lęki czy izolacja społeczna. Szczególnie traumatyczne formy hejtu w cyberprzestrzeni obejmują także podszywanie się, stalking oraz przemoc seksualną online, np. publikowanie materiałów pornograficznych bez zgody ofiary. Takie działania mogą prowadzić do utraty zaufania, poczucia zagrożenia.

Uporczywy stalking. Jakie są rozwiązania?Uporczywy stalking. Jakie są rozwiązania?Małgorzata Łaziuk

Warto pamiętać, że wspomniane działania mogą się przenikać, łączyć. Te w Internecie mogą przenosić się do środowiska realnego i odwrotnie. Trzeba o tym pamiętać, zwracać uwagę, czy bliscy nie zmagają się z tym problemem.

Hejt, zarówno w realnym świecie, jak i w cyberprzestrzeni, jest zjawiskiem, które ma poważne konsekwencje dla jednostek i społeczeństw. Przeciwdziałanie wymaga zaangażowania na wielu poziomach – od edukacji, przez odpowiednie działania prawne, aż po wsparcie dla osób dotkniętych tym rodzajem przemocy. Tylko poprzez wspólne działania można zbudować społeczeństwo, w którym każda osoba będzie czuła się bezpieczna i szanowana, niezależnie od różnic, które nas dzielą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!