Trwa narracja antyukraińska. To też cyberatak

W trakcie wojny w Ukrainie na terenie Polski trwa wojna hybrydowa, której częścią jest dezinformacja. Szczególnie groźna jest dezinformacja w sieci.

  • Michał Górecki
  • /
  • 13 maja 2022

NASK ostrzega, trwa narracja antyukraińska

Eksperci NASK nadal obserwują dużą liczbę wpisów w narracji antyukraińskiej. W dalszym ciągu pojawiają się nowe wątki i budowane są połączenia między starymi narracjami a nowymi wątkami, które mają na celu budowanie podziałów pomiędzy obywatelami Polski i Ukrainy. W ubiegłym tygodniu podkreślane były m.in. liczne formy wsparcia, z których nie mogą skorzystać Polacy.

Narracja antyukraińska to jedno, ale nadal cyberprzestępcy wykorzystują wojnę u naszych wschodnich sąsiadów do ataków także na polski obywateli.

Oszustwa związane z wojną w Ukrainie. Na jakie domeny należy uważać?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Telemetria ESET dostrzegła coraz więcej oszustw nawiązujących tematycznie do obecnej sytuacji w Ukrainie. Fałszywe strony internetowe organizacji charytatywnych i maile z prośbami o pomoc finansową – to niektóre z metod, jakimi posługują się oszuści polujący na nieświadomych darczyńców. Ogólna dezinformacja towarzysząca wojnie to wymarzone środowisko dla cyberprzestępców, którzy liczą na obniżoną czujność swoich ofiar. Ekspert ESET wskazuje na jakie domeny należy uważać i radzi, jak uniknąć zagrożenia.

Coraz więcej fałszywych stron

W stronę Ukrainy zmierzają transporty z żywnością, lekami i ubraniami. Wielu Polaków zdecydowało się na przyjęcie ofiar wojny do swojego domu, a także na wsparcie finansowe organizacji charytatywnych organizujących pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. Niestety wielkoduszność darczyńców starają się wykorzystać cyberprzestępcy. Eksperci ESET informują, że pojawia się coraz więcej fałszywych stron rzekomych organizacji charytatywnych. Emocjonalne wpisy, fałszywe apele o solidarność z narodem Ukrainy lub wezwania do pomocy w finansowaniu wysiłków obronnych służą oszustom do wyłudzania pieniędzy.

Vinted zmienia platformę. Uwaga na oszustówVinted zmienia platformę. Uwaga na oszustówMikołaj Frączak

Ataki na nieświadomych darczyńców

Tego typu oszustwa to kolejny przykład działania cyberprzestępców, którzy są w stanie wykorzystać bieżące wydarzenia do własnych celów. Korzystając z dezinformacji wywołanej sytuacją w Ukrainie, znacznie prościej jest im przeprowadzać ataki na nieświadomych darczyńców, którzy chcą pomóc potrzebującym. Biorąc pod uwagę wzrost aktywności organizacji charytatywnych, jak i liczby osób przekazujących pieniądze na te organizacje, możemy spodziewać się, że tego rodzaju oszustw będzie jeszcze więcej – ostrzega Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.

Skrzynki mailowe na celowniku

Właściciele skrzynek mailowych i użytkownicy mediów społecznościowych mogą spodziewać się wiadomości pochodzących od rzekomych ofiar wojny w Ukrainie. Opis takiego przypadku opublikowano na forum Reddit, gdzie ofiara oszustwa umieściła zrzut ekranu wiadomości, którą otrzymała od przestępców. W fałszywej wiadomości oszuści podszywali się pod ofiarę wojny w Ukrainie, która została bez środków do życia. Emocjonalny mail i błagania o pomoc rzekomych ofiar dostrzeżono również na Twitterze i w innych mediach społecznościowych.

W dobie powszechnych przejęć kont i trwających cyberataków przeciwko ukraińskim celom weryfikacja informacji może być trudna. Chociaż serwisy społecznościowe odgrywają ważną rolę w rozpowszechnianiu informacji o organizacjach charytatywnych i działaniach humanitarnych, to jednocześnie są one również podatnym gruntem dla oszustów. Biorąc pod uwagę bieżące wydarzenia, można spodziewać się, że oszuści będą szukać sposobów na wykorzystanie dla własnych korzyści dramatycznych relacji na temat ludzi dotkniętych wojną – mówi ekspert ESET.

Źródło: ESET, NASK, własne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!