Vinted zmienia platformę. Uwaga na oszustów

Zamykamy starą platformę Vinted — poinformowało biuro prasowe marki Vinted. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać ten fakt do wysyłania oszukańczych maili i SMS-ów.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 maja 2022

Vinted przenosi się na nową platformę

Z dniem 16 maja Vinted przeniesie się na nową platformę. Po tej dacie firma będzie stopniowo zapraszać użytkowników do przeniesienia konta na nową wersję Vinted. Warto też poczekać na swoje zaproszenie, zanim przeniesiemy konto.

Co się stanie, kiedy otrzymasz zaproszenie?

Możliwości działania na starym Vinted zostaną ograniczone. Od 16 maja nie będzie można kupować i sprzedawać przedmiotów, wykupować Podbić i Sugerowanych Ofert, dodawać przedmiotów do ulubionych, obserwować innych użytkowników, rozpoczynać rozmów ani dodawać i wystawiać ogłoszeń na starej platformie Vinted.Przed przeniesieniem konta musisz wypłacić wszystkie środki znajdujące się w Twoim portfelu Vinted na konto bankowe. Należy dokończyć wszystkie trwające zamówienia przed zamknięciem starej platformy.

- Starą platformę Vinted zamkniemy 20 czerwca. Po jej zamknięciu nie będzie już można przenieść konta. Wciąż jednak będziesz mieć możliwość wypłacenia środków znajdujących się w Twoim Portfelu Vinted na konto bankowe – informuje biuro prasowe.

Uwaga na wiadomości o nowej poczcie głosowej. To złośliwe oprogramowanieUwaga na wiadomości o nowej poczcie głosowej. To złośliwe oprogramowanieMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wraz kontem Vinted przeniesie na nową platformę niektóre zapisane na nim informacje. Jeśli jednak w przeszłości na T koncie była przeprowadzana procedura weryfikacji tożsamości (procedura KYC) dla n dostawcy usług płatniczych, te dane nie zostaną przeniesione, dlatego firma może poprosić o potwierdzenie tożsamości jeszcze raz.

Uwaga na oszustów

Tego typu zmiany jak przenosiny z platformy na platformę i konieczność odebrania środków z konta może zwiększyć zainteresowanie cyberprzestępców. Jeśli otrzymacie emaile lub SMS-y informujące o konieczności dopłaty bądź w celu odzyskania środków musicie kliknąć w jakiś link – lepiej tego nie robić. Zapewne będzie to groźny phishing. Przestępcy będą chcieli wykorzystać zamieszanie związane ze zmianami na Vinted i mogą próbować Was oszukać. Warto samemu sprawdzić czy jakiekolwiek środki są jeszcze na koncie zanim spróbują nam podsunąć tę myśl oszuści.

Czym jest phishing?

Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl. W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.

Źródło: własne, Vinted, gov.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!