Aplikacja mObywatel 2.0 – jakie daje możliwości?

Aplikacja mObywatel 2.0 – nadchodzi cyfrowa rewolucja – zapowiada Cyfryzacja KPRM. W środku płatności, pełnomocnictwa, prawo jazdy i wiele więcej.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 maja 2022

Rozwój e-usług w Polsce

Podczas kolejnej edycji prestiżowego wydarzenia Impact’22 w Poznaniu, minister Janusz Cieszyński przedstawił plany rozwoju e-usług na nadchodzący rok. Zapowiedział nową wersję publicznej aplikacji mobilnej- mObywatel 2.0, która już teraz nazywana jest cyfrową rewolucją. Prezentacja założeń aplikacji mObywatel 2.0. podczas konferencji Impact 2022 w Poznaniu. Na scenie minister Janusz Cieszyński i dyrektor COI Przemysław Koch.

- Chcę podkreślić, że mObywatel 2.0 jest to filozofia, strategia rozwoju e-usług, z których Polacy bardzo chętnie korzystają. Będzie to aplikacja, która pozwoli załatwiać sprawy urzędowe od początku do końca za pomocą smartfona. Wraz z jej wprowadzeniem wejdą w życie przepisy, które zagwarantują, że mObywatel będzie respektowany przez wszystkie instytucje państwowe – wskazał Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM.

Aplikacja mObywatel 2.0 — duże ułatwienie dla obywateli

Planowana aplikacja mObywatel 2.0 to przede wszystkim duże ułatwienie dla obywateli, którzy za pomocą e-usług nie będą musieli chodzić do urzędów lecz za pomocą smartfona w szybki i wygodny sposób, będą mogli korzystać z jeszcze większej gamy e-usług. Jak pokazują statystyki Polacy chętnie korzystają z płatności mobilnych (10 mln Polaków). Jak zapowiedział minister Janusz Cieszyński Rząd planuje, aby umożliwić takie płatności również w urzędach.

- Tak jak udało się w urzędach upowszechnić płatności bezgotówkowe, teraz chcemy dać każdej jednostce sektora finansów publicznych możliwość przyjmowania, bez opłat dla obywatela i prowizji dla urzędu, płatności on-line – podkreślił minister.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Vinted zmienia platformę. Uwaga na oszustówVinted zmienia platformę. Uwaga na oszustówMikołaj Frączak

Aplikacja mObywatel 2.0 — płatności, pełnomocnictwa, prawo jazdy

mObywatel 2.0 to przede wszystkim:

- mobilne płatności,

- pełnomocnictwa, np. do odebrania dziecka z przedszkola lub listu na poczcie

- prawa jazdy ( 0,3 sekundy- tyle mniej więcej ma wynosić czas oczekiwania na prawo jazdy po zdanym egzaminie, zanim odbierzemy je w urzędzie, pojawi się ono w naszym cyfrowym portfelu na dokumenty, cyfrowe teczki kierowców, cyfrowy wniosek, Centralna Ewidencja Kierowców 2.0).

Zapowiedź rozwoju e-usług w naszym kraju z pewnością pozytywnie będzie przyjęta przez społeczeństwo. Digitalizacja to nieunikniony proces, który w wielu przypadkach ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Czym jest mObywatel

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki aplikacji:

- bezpiecznie pobierasz i okazujesz swoje dane,

- szybko i skutecznie zalogujesz się do e-Urzędu Skarbowego (i rozliczysz PIT),

- realizujesz eRecepty bez podawania numeru PESEL,

- realizujesz zniżki, korzystasz z przywilejów dla dużych rodzin (3+)

- przechowujesz potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19,

- potwierdzasz nabyte uprawnienia kierowcy,

- sprawdzasz swoje punkty karne,

- okazujesz i sprawdzasz dane swojego samochodu,

— korzystasz z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej.

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!