Dopłata do telewizora? Tak, ale tylko do tańszego

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna rządowe wsparcie dla tych, którzy nie mają pieniędzy na zakup nowego telewizora lub dekodera ma być ograniczone dodatkowymi warunkami.rn

  • Michał Górecki
  • /
  • 16 maja 2022

Dopłata do telewizora – dla kogo?

Jeśli ktokolwiek będzie chciał skorzystać z rządowej pomocy i złożyć wniosek o dopłatę do telewizora, może to zrobić spełniając określone warunki dotyczące stanu finansów. — Sytuacja materialna nie pozwala Ci na kupno nowego dekodera dostosowanego do zmiany standardu nadawania telewizji cyfrowej bądź potrzebujesz wsparcia finansowego na zakup nowego odbiornika telewizyjnego — rządowy program dofinansowania jest właśnie dla Ciebie! – informuje rząd. Nie ma konkretnych limitów, ale zakup nie może stanowić zagrożenia dla zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe.

Dopłata do telewizora – tak, ale nie do każdego odbiornika

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Tylko 2 tys. zł brutto – tyle maksymalnie wyniesie cena telewizora, na zakup którego będzie można otrzymać rządowe wsparcie – poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Taki limit ceny odbiorników ma zostać wpisany do ustawy z 24 lutego 2022 r. o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (Dz.U. z 2022 r. poz. 501). Cel? Uszczelnienie przepisów, które regulują zasady przyznawania rządowych bonów na zakup sprzętu do odbioru nowoczesnej telewizji.

Dopłata do telewizora lub dekodera – coraz więcej chętnych

Polacy korzystają z dopłaty do zakupu telewizora lub dekodera dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Od początku marca w ramach rządowego programu można składać wnioski o dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora, w związku z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Polacy złożyli już ponad 140 tys. wniosków.

Dofinansowanie do zakupu dekodera — w jakim celu?

Obecnie w naszym kraju trwa proces zmiany sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiana ta polega na przejściu ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC. W związku z tym osoba, która nie ma telewizora lub dekodera umożliwiającego odbiór telewizji naziemnej w nowym standardzie, straci dostęp do ulubionych kanałów. Dla wielu taka zmiana może być problemem, dlatego też rząd uruchomił dofinansowanie do zakupu sprzętu umożliwiającego odbiór nowoczesnej telewizji. Do wyboru są dwie możliwości złożenie wniosku o dofinansowanie do zakupu dekodera w kwocie 100 zł lub dopłata do zakupu telewizora w wysokości 250 zł.

Wskazówki jak dać się oszukać? Tak działają cyberprzestępcyWskazówki jak dać się oszukać? Tak działają cyberprzestępcyMichał Górecki

Dla kogo dofinansowanie?

W celu skorzystania z dofinansowania do zakupu dekodera lub telewizora należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić on-line lub osobiście w placówce Poczty Polskiej. Wniosek może złożyć każda osoba. Przy czym na jedno gospodarstwo domowe może zostać przyznane tylko jedno dofinansowanie, niezależnie od ilości osób pozostających w tym gospodarstwie.  — Jeśli Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na kupno nowego dekodera dostosowanego do zmiany standardu nadawania telewizji cyfrowej bądź potrzebujesz wsparcia finansowego na zakup nowego odbiornika telewizyjnego — rządowy program dofinansowania jest właśnie dla Ciebie! (Przy czym warto zaznaczyć, że program nie jest uzależniony od wysokości dochodów osób pozostających w gospodarstwie domowym, każdy może skorzystać z oferowanej pomocy). — informuje rząd.

Ważne: Dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie są przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu RTV.Informujemy, że dane osób wnioskujących o dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora nie są przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu. Gwarantuje to zapis art. 22 ustawy z dnia 24 lutego 2022 r. o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?

Program dofinansowania trwa do 31 grudnia 2022 r. i do tego czasu można otrzymać i zrealizować świadczenie. Jak dotąd zostało złożonych 22 tyś. wniosków o dofinansowanie.

Źródło: DGP, gov.pl, własne

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!