Wskazówki jak dać się oszukać? Tak działają cyberprzestępcy

Wielu z nas lubi, jak krok po kroku przeprowadzani jesteśmy przez żmudne procesy dostępu do usług czy włączenia jakiejś funkcjonalności. Oszuści też lubią, jak ich bezwarunkowo słuchamy.

  • Michał Górecki
  • /
  • 13 maja 2022

NASK ostrzega przed oszustwem na kupującego

Miliony Polaków posiadają konta na serwisach sprzedażowych typu Allegro, OLX czy Vinted. Często, aby łatwiej kontaktować się z kupującymi zostawiamy tam numer telefonu. W szczególności, jeśli chodzi o OLX. Niestety kontakt ten wykorzystują nie tylko chętni na zakup ale też cyberprzestępcy. Znając nasz numer telefonu, skłonni są napisać wszystko, abyśmy zdecydowali się stracić nasze pieniądze.

NASK ostrzega

- Uważajcie podczas sprzedaży! Oszustwo na kupującego cały czas jest wykorzystywane przez złodziei. Tym razem mamy do czynienia z kolejnym nietypowym atakiem na nasze środki finansowe. Oszust udziela nam wskazówek w jaki sposób możemy sami siebie okraść. Bądźcie ostrożni! – alarmuje NASK. O co chodzi?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Najpierw rzekomy kupujący decyduje się na zakup, ale nie chce płacić bezpośrednio np. przez PayU. Woli wybrać własną opcję dostawy i sam za nią zapłacić. Nam wysyła tylko link, aby potwierdzić, że płatność została przekazana. Oczywiście pod tym linkiem może się kryć fałszywa informacja, wskazują na to, abyśmy zalogowali się do banku, aby sprawdzić czy pieniądze dotarły. Pod linkiem może się też kryć niebezpieczne oprogramowanie, którym zostanie zainfekowany nasz komputer czy telefon. Dalej program sam pobierze sobie dane dostępowe do konta. O atakach na klientów OLX pisała m.in. firma CyberRescue.

Kolejny atak na klientów OLX: Już nie WhatsApp, a SMS

Pojawił się nowy wariant oszustwa, wykorzystujący platformę sprzedażową OLX. Uwaga! W ten sposób można stracić oszczędności z konta oraz wrażliwe dane – informuje CyberRescue.

Vinted zmienia platformę. Uwaga na oszustówVinted zmienia platformę. Uwaga na oszustówMikołaj Frączak

Jak działa mechanizm oszustwa?

Sprzedawca wystawia produkt na OLX, następnie otrzymuję wiadomość z linkiem o treści: Zdobądź fundusze. Na stronie internetowej znajduje się wystawiony produkt oraz informacja, że został on już kupiony. Aby odebrać pieniądze, należy podać swoje dane: imię, nazwisko, a także dane logowania do bankowości internetowej. W ten sposób możemy stracić oszczędności z konta bankowego, a przy okazji internetowy przestępca jest w stanie podpiąć swoje urządzenie do konta bankowego. Do niedawna takie wiadomości użytkownicy dostawali za pośrednictwem WhatsApp’a ale mogą otrzymać też wiadomość SMS.

Przestępcy nadal atakują?

– Internetowi przestępcy nadal próbują wyłudzić pieniądze przez OLX. Szukają coraz to nowszych sposobów – mówi Dominika Szewczyk z CyberRescue. Dlatego warto zapamiętać, że jeżeli umieszczamy ogłoszenie na OLX czy Allegro Lokalnie, zawsze decydujmy się na sprzedaż bezpośrednim kontakcie z kupującym lub poprzez bezpieczną transakcję za pośrednictwem tych serwisów. Jeżeli sprzedajemy produkt na platformie OLX i otrzymamy wiadomość z informacją o konieczności podania danych, aby otrzymać zapłatę, możemy spodziewać się, że jest to oszustwo.

Jak wyglądał „stary” sposób oszustwa „na olx”

Korzystasz z OLX, wystawiasz przedmiot i czekasz na oferty zakupu? Z kolei cyberprzestępcy tylko czekają na Ciebie. W zasadzie od kilkunastu miesięcy trwa nieustanny atak na użytkowników platformy OLX, a firma niewiele może z tym zrobić. Jedyne co pozostaje to być bardzo czujnym.

Źródło: NASK, własne, CyberRescue.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!