Sztuczna inteligencja pomoże parkować hulajnogi

Nowy system firmy Bolt analizuje zdjęcia zrobione przez użytkowników i poucza jak prawidłowo pozostawić pojazd po zakończeniu przejazdu.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 maja 2022

Bolt chce edukować użytkowników swoich pojazdów

Nowe rozwiązanie weryfikacji zdjęć zaparkowanej hulajnogi jest oparte na działaniu sztucznej inteligencji (AI). System analizuje zdjęcia zrobione przez użytkowników i poucza jak prawidłowo pozostawić pojazd po zakończeniu przejazdu. W ten sposób Bolt chce edukować użytkowników swoich pojazdów. Na początek, w ramach testów nowe rozwiązanie będzie dostępne w Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Trójmieście i Warszawie.

Algorytm uczenie maszynowego ma pomóc

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nieprawidłowe parkowanie to jeden z najczęstszych problemów związanych z używaniem hulajnóg. Rozwiązanie opracowane przez Bolt opiera się na algorytmie uczenia maszynowego, wyszkolonym na puli 150 tys. zdjęć przedstawiających zaparkowane hulajnogi. W ten sposób system odróżnia hulajnogi zaparkowane prawidłowo od tych pozostawionych niezgodnie z przepisami.

Testy już przeprowadzone

System został pomyślnie przetestowany w Sztokholmie, w Szwecji oraz w norweskim Oslo, a obecnie Bolt testuje i wprowadza stopniowo to rozwiązanie w innych europejskich miastach, w tym w Polsce: w Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Trójmieście i Warszawie. W czasie testów w Sztokholmie skuteczność weryfikacji zdjęć przez sztuczną inteligencję wyniosła co najmniej 80 proc.

Wskazówki jak dać się oszukać? Tak działają cyberprzestępcyWskazówki jak dać się oszukać? Tak działają cyberprzestępcyMichał Górecki

- Chcemy wspierać naszych partnerów- miasta w tworzeniu rozwiązań, które mają usprawnić parkowanie hulajnóg. W przeszłości zdjęcia zaparkowanych hulajnóg, robione przez użytkowników, były analizowane przez ludzi. Teraz, dzięki sztucznej inteligencji, będziemy mogli uzyskać natychmiastowe rezultaty, co znacząco wpłynie na poprawę zachowań użytkowników w zakresie parkowania — mówi Valerii Romanov, Country Manager Bolt Rentals w Polsce.

Jak działa system oparty na sztucznej inteligencji?

Na podstawie zdjęcia zrobionego przez użytkownika, sztuczna inteligencja sprawdza w czasie rzeczywistym, czy hulajnoga nie blokuje chodnika, ścieżki rowerowej lub wyjścia z budynku. Jeśli pojazd zostanie zaparkowany nieprawidłowo, użytkownik otrzyma powiadomienie w aplikacji, informujące go o prawidłowym zaparkowaniu.

W celu osiągnięcia jak największej dokładności, model sztucznej inteligencji będzie szkolony lokalnie we wszystkich miastach, w których nowe rozwiązanie zostanie uruchomione. Dzięki temu dostosuje się on do specyficznych elementów danego miasta, takich jak przepisy parkingowe czy układ ulic. Inżynierowie firmy Bolt nieustannie pracują nad poprawą dokładności narzędzia, poszerzając bazę zdjęć.

Efekty działania systemu

System weryfikacji parkowania, oparty na sztucznej inteligencji pokazuje działania firmy Bolt w zakresie podnoszenia świadomości na temat prawidłowego parkowania hulajnóg. Podczas pierwszego testu przeprowadzonego w Sztokholmie udało się zmniejszyć liczbę nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg o 20 proc., z perspektywą coraz lepszych wyników.

- W Bolcie wierzymy w zachęty i w edukowanie naszych klientów, a nie karanie ich. Oprócz komunikatów edukacyjnych związanych z naszym nowo wprowadzonym rozwiązaniem parkingowym AI, będziemy rozbudowywać nasze stacje do ładowania na terenie miast i zachęcać naszych użytkowników do parkowania hulajnóg w tych miejscach. Będzie to dodatkowa zachęta do prawidłowego parkowania — dodaje Valerii Romanov.

Źródło: Bolt

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!