Zakup Twittera został wstrzymany. Elon Musk stawia warunki

rnKilka dni temu Elon Musk poinformował o wstrzymaniu zakupu Twittera. Dziś wiemy jakie warunki postawił właścicielom serwisu.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 maja 2022

Musk stawia warunki

Elon Musk poinformował, że transakcja przejęcia Twittera została wstrzymana. Miliarder chce więcej informacji dotyczących fałszywych kont i spamu na tej platformie społecznościowej. Doprecyzował, że chce jasnej informacji i dowodów, że fałszywe konta stanowią rzeczywiście mniej niż 5 proc. wszystkich użytkowników. Jeśli nie dostanie takich danych, transakcja może nie dojść do skutku.

Elon Musk zakupił Twittera

Elon Musk zawarł umowę kupna portalu Twitter za 44 miliardy dolarów. O tej transakcji mówiono od tygodni. Najbogatszy człowiek na świecie przejął jeden z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych serwisów społecznościowych na świecie. Pierwszy rękę do transakcji wyciągnął kanadyjski multimiliarder, który w swoim tweecie zaproponował przewrotnie zakup Twittera. To wydarzenie zainteresował inwestorów i właścicieli. Rozmowy nabrały wtedy tempa.

Serwis informacyjny Reuters podał że Twitter przejdzie w ręce Elona Muska za 44 miliardy dolarów. Cena jednej akcji jaką wynegocjował Twitter wyniosła 54,20 dolara. za akcję. Ta umowa kończy działalność Twittera jako spółki publicznej od pierwszej oferty publicznej w 2013 roku. Od dziś przejdzie ona w ręce jednego człowieka. Jak powiedział Elon Musk, wolność słowa jest podstawą funkcjonującej demokracji, a Twitter jest cyfrowym miejsce, na którym debatuje się o sprawach kluczowych dla przyszłości ludzkości. Nie trzeba dodawać że spółka od razu zyskała kilka procent na wartości w trakcie sprzedaży.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wskazówki jak dać się oszukać? Tak działają cyberprzestępcyWskazówki jak dać się oszukać? Tak działają cyberprzestępcyMichał Górecki

Kto był twórcą Twittera?

Twitter został założony dnia 21 marca 2006 roku przez Jacka Dorseya, Evana Williamsa, Noaha Glassa oraz Biza Stone’a. Wcześniej funkcjonował jako startup Odeo. W jego zespole był m.in. Kevin Systrom, późniejszy prezes i współzałożyciel Instagrama – czytamy na Wikipedii. Oficjalne logo Twittera zostało nazwane Larry the Bird. Nazwa została nadana na cześć amerykańskiego koszykarza Larry’ego Birda. Jak informuje Twitter aktualnie istnieje 1,3 miliarda kont na serwisie. W trzecim kwartale 2021 r. Twitter miał 211 milionów aktywnych użytkowników dziennie. Aż 500 milionów tweetów jest publikowanych każdego dnia.

Skąd pomysł na zakup Twittera?

Elon Musk zaczął romansować z Twitterem już dawno. Jednak dopiero jego działanie w obszarze kryptowalut wzbudziło ogromne zainteresowanie. Musk pokazał, że wystarczy kilka tweetów aby manipulować cenami wirtualnych walut. Tak było z DogeCoinem czyli popularnym „piesełem”, ale i podobnie działał z Bitcoinem. Wystarczył jeden tweet aby cena tych walut mocno wyskakiwała w górę, aby potem jednym twittem znieść ją o kilka tysięcy dolarów.

Nie wiadomo czy to był głównym powód zakupu Twittera, ale Muska zauważył, że tego typu manipulacje przez influencerów technologicznych czy biznesowych mogą mieć ogromny wpływ także na jego biznes. CO by się stało, gdyby ktoś o podobnych zasięgach jak on napisał coś złego o SpaceX czy Tesli? Wartość spółek Muska mogłaby spaść o setki milionów dolarów. Twitter jest potężnym narzędziem i pewnych w rękach może być niebezpieczny.

Czy będzie bezpieczny w rękach Muska i nie skończy jak serwis sterowany z tylnego siedzenia? Z wypowiedzi inwestora wynika, że ma być on otwartym rynkiem wymiany myśli, a zatem raczej transparentnym i bez większej cenzury. Oczywiście poza treściami które dziś są zakazane jak pornografia, przestępstwa ale i fake newsy. Jak poradzi sobie Twitter kierowany przez Elona Muska? A może miliarder zrezygnuje z zakupu.

Źródło: Twitter, Wikipedia, własne

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!