Jak zapobiec włamaniu się do kamery internetowej?

Ochrona przed nieuprawnionym wykorzystaniem kamery internetowej wymaga czujności i najlepszych praktyk bezpieczeństwa – uważa Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 maja 2022

Kamerki narażają nas na spore ryzyko

Znaczną część naszego dnia spędzamy przed ekranem, niezależnie od tego, czy jest to laptop, smartfon czy inne urządzenie. To zwykle oznacza, że siedzimy twarzą w twarz z kamerką internetową. Rola tego narzędzia stała się szczególnie istotna w czasach rozpowszechnionej w czasach pandemii pracy i nauki zdalnej. Chociaż kamerki internetowe w znacznym stopniu ułatwiły nam życie w tym trudnym okresie, to wciąż musimy pamiętać, że narażają nas one na pewne ryzyko.

Warto mieć świadomość skali zagrożenia

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Narzędzia i wiedza potrzebne do hakowania kamerek nigdy nie były tak łatwo dostępne. Warto mieć świadomość skali zagrożenia, jakim jest naruszenie prywatności związane z nieuprawnionym korzystaniem z tych urządzeń. Ekspert ds. bezpieczeństwa ESET radzi, jakie kroki należy podjąć, aby poprawić poziom naszego bezpieczeństwa w Internecie.

Upewnij się, że wszystkie konta są chronione silnym hasłem

- Ochrona przed nieuprawnionym wykorzystaniem kamery internetowej wymaga czujności i najlepszych praktyk bezpieczeństwa. Upewnij się, że wszystkie konta są chronione silnym i unikalnym hasłem, a także uwierzytelnianiem wieloskładnikowym. Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki w wiadomościach od nieznanych nadawców. Najłatwiejszym sposobem ochrony przed nieuprawnionym rejestrowaniem wszystkiego, co robisz przed komputerem, będzie zakrycie obiektywu kamery, gdy nie jest używana — radzi Kamil Sadkowski, ekspert ESET.

Wskazówki jak dać się oszukać? Tak działają cyberprzestępcyWskazówki jak dać się oszukać? Tak działają cyberprzestępcyMichał Górecki

- Jednocześnie należy upewnić się, że Twój komputer, urządzenie mobilne oraz inteligentne urządzenia domowe posiadają najnowsze oprogramowanie i są wyposażone w rozwiązania chroniące przed złośliwym oprogramowaniem. Jednym z takich rozwiązań jest ESET Internet Security, który uniemożliwia aplikacjom (szczególnie tym niechcianym) uzyskanie dostępu do kamery urządzenia bez zgody użytkownika. Tego rodzaju zabezpieczenia i inne funkcje ochronne antywirusa ESET można przetestować przez 30 dni zupełnie za darmo — dodaje.

Ktoś twierdzi, że włamał się na kamerę, co dalej?

Co zrobić, jeśli skontaktuje się z Tobą ktoś, kto twierdzi, że włamał się na Twoją kamerę internetową?Oszuści niekiedy wykorzystują dane pozyskane przy okazji wcześniejszych naruszeń bezpieczeństwa, takie jak adres e-mail i hasło, jako „dowód”, że uzyskali dostęp do urządzenia i kamery internetowej potencjalnej ofiary. Próbują wówczas nakłonić użytkownika do przesłania pieniędzy lub zapłacenia okupu w kryptowalutach, w zamian za nieupublicznienie rzekomo będących w ich rękach kompromitujących zdjęć lub filmów.

W takiej sytuacji warto zachować zimną krew, zapoznać się z powyższymi wskazówkami i jeśli nie ma twardych dowodów, że oszuści faktycznie są w posiadaniu jakichkolwiek materiałów, po prostu zignorować wiadomości od nich — podsumowuje Kamil Sadkowski z ESET.

Źródło: ESET

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!