Wyciekły informacje, że Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu propagandy

Rosja i Chiny współpracują, tworząc wspólnie treści propagandowe przez swoje media państwowe. Tak wynika z wycieku, do którego doszło w wyniku ataku hakerskiego w 2022 roku przeciwko Wszechrosyjskiemu Nadawcy Radiowo-Telewizyjnym.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 4 stycznia 2023

Atak na VGTRK 

Jak czytamy w serwisie Biznes Alert, atak hakerski został przeprowadzony w ubiegłym roku przeciwko Wszechrosyjskiemu Nadawcy Radiowo Telewizyjnym, który to odpowiada za zarządzanie wszystkimi państwowymi nadawcami radiowo telewizyjnymi w Rosji. 

Cyberatak może zostać zakwalifikowany jako napaść zbrojnaCyberatak może zostać zakwalifikowany jako napaść zbrojnaMonika Świetlińska

VGTRK jest państwową spółką medialną w Rosji, która obsługuje nie tylko stacje telewizyjne i radiowe, ale także media internetowe. To jedna z największych firm medialnych w Rosji, a jej kanały telewizyjne i radiowe należą do najchętniej oglądanych i słuchanych w kraju. Z opisu jej samej wynika, że misją firmy jest dostarczanie opinii publicznej wysokiej jakości i obiektywnych informacji oraz promowanie rosyjskiej kultury i wartości.

W powszechnej opinii jednak VGTRK tworzy treści propagandowe, które mają na celu wpływanie na ludzi przez wywoływanie u nich emocji i przekonań oraz promowanie swoich interesów w polityce zagranicznej i komunikacji zewnętrznej. Efektem ataku hakerskiego jest niejako potwierdzenie tej opinii, bo z wykradzionych danych wynika, że umowa na tworzenie takich treści między Rosją i Chinami obowiązuje już od połowy 2021 roku.

Rosja i Chiny łączą siły?

“Wśród sygnatariuszy porozumienia dotyczącego wspólnego tworzenia i rozpowszechniania treści informacyjnej, koordynowania działań medialnych i reagowania na sytuację kryzysowe poza ministerstwami są państwowe rozgłośnie i agencje informacyjne, prasa, ale także…Huawei, który posiada swoją platformę streamingową Migu Video.” - czytamy w serwisie Biznes Alert, który podaje, że umowa wymienia 64 wspólne projekty medialne, które zostały uruchomione lub były w fazie rozwoju.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że współpraca ta ma na celu kierować treści głównie do odbiorców krajowych, ale Chiny, jak i Rosja mocno rozszerzyły obecność w mediach zagranicznych w ciągu ostatnich 10 lat, np. za pośrednictwem anglojęzycznych stacji.

Rewanż

Jak twierdzą dziennikarze skupieni wokół grupy medialnej Meduza, do tej pory to Chiny tworzyły więcej treści propagandowych, a rosyjskie media je kolportowały, np. jeśli chodzi o afery związane z covid-19, w tym na temat źródła pochodzenia wirusa.

"ABC bezpieczeństwa". Pobierz za darmo poradnik od NASK"ABC bezpieczeństwa". Pobierz za darmo poradnik od NASKMonika Świetlińska

Biznes Alert podał, że kiedy wybuchła wojna, Chiny dostały możliwość zrewanżowania się, powielając rosyjskie przekazy propagandowe o rosyjskiej inwazji. Tu Chiny miały pomagać w temacie rzekomej obecności na Ukrainie amerykańskich laboratoriów pracujących nad nowymi szczepami wirusów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!