"ABC bezpieczeństwa". Pobierz za darmo poradnik od NASK

Nowa publikacja opracowana przez ekspertów NASK i KRPM w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej przybliży Ci kwestię cyberzagrożeń. I możesz ją mieć na swoim urządzeniu bezpłatnie.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 3 stycznia 2023

ABC cyberbezpieczeństwa

Poradnik "ABC cyberbezpieczeństwa", bo o nim mowa, to kompendium wiedzy dla osób chcących zabezpieczyć urządzenia przed różnego rodzaju atakami i niebezpieczeństwami w sieci. Cyberbezpieczeństwo, higiena cyfrowa, profilaktyka i wsparcie — to obszary na których opiera się darmowy poradnik.

Cyberbezpieczeństwo, czyli hasła takie jak cyber-stalking, fake news, FOMO, kradzież tożsamości, niebezpieczne kontakty, oszustwa internetowe, sexting, sharenting, trolling w sieci czy vishing, czyli definicje ważnych zjawisk i zagrożeń online.

Higiena cyfrowa: pigułki wiedzy, które podpowiadają, jak zadbać o równowagę online–offline i zdro-we nawyki – np. filtry kontroli rodzicielskiej, JOMO, social media sabbatical, offline challenge.

Cyberatak może zostać zakwalifikowany jako napaść zbrojnaCyberatak może zostać zakwalifikowany jako napaść zbrojnaMonika Świetlińska

Profilaktyka: porady, jak bronić się przed zagrożeniami w sieci – definicje dotyczące np. aktualizacji, kopii zapasowych, oprogramowania antywirusowego, uwierzytelniania dwuskładnikowego i zabezpieczeń biometrycznych.

Wsparcie: hasła zawierające numery linii pomocowych i adresy punktów kontaktowych – m.in. CERT, Dyżyrnet.pl, helpline, incydent bezpieczeństwa.

Dla każdego

Zawiera on mnóstwo przydatnych informacji — autorzy przedstawiają podstawowe pojęcia z za-kresu cyberbezpieczeństwa, a następnie opisują krok po kroku, jak chronić swoje urządzenia oraz to, co mają najcenniejsze — swoje dane.

Napisany przystępnym językiem, sprawia, że każdy, bez względu na wiek, zawód czy też stopień korzystania z internetowego świata, może dowiedzieć się, jak ochronić przed cyberzagrożeniami siebie oraz swoich najbliższych

- Cyfrowy świat zmienia się bardzo szybko i często trudno jest nadążyć za nowymi zjawiskami poja-wiającymi się online. Często zanim zidentyfikujemy, zbadamy i opiszemy zagrożenie, pojawiają się już następne. Poradnik „ABC Cyberbezpieczeństwa” nie tylko przybliża takie zjawiska jak child grooming, FOMO, quishing, malware, scam, ale także odpo-wiada na podstawowe pytania, jak choćby — jak ut-worzyć silne hasło i dlaczego warto korzystać z u-wierzytelniania dwuskładnikowego oraz zabezpie-czeń biometrycznych - powiedział Wojciech Pawlak, dyrektor NASK PIB.

Największe zagrożenia cybernetyczne 2022 i prognozy na 2023Największe zagrożenia cybernetyczne 2022 i prognozy na 2023Martyna Kowalska

Poradnik możesz bezpłatnie pobrać pod linkiem: ABC Cyberbezpieczeństwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!