Największe zagrożenia cybernetyczne 2022 i prognozy na 2023
Cyberprzestępczość jako usługa, rozwój złośliwego oprogramowania, a także coraz większe zainteresowanie skradzionymi danymi. Tak cyberprzestępczość widzą eksperci Sophos.
- Martyna Kowalska
- /
- 27 grudnia 2022
Raport Sophos, firmy specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu cyberbezpieczeństwa, przedstawia najważniejsze cyberzagrożenia mijającego i nadchodzącego roku. Wśród najbardziej widocznych trendów jest przede wszystkim znaczący rozwój cyberprzestępczości jako usługi, coraz więcej złośliwego oprogramowania ransomware oraz rosnący popyt na skradzione dane uwierzytelniające.
Prognozy 2023
Według prognoz w nachodzącym roku nasilą się ataki ransomware z Rosji. Trudno będzie też znaleźć na rynku dobrych specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Cyberprzestępczość to dziś poważny biznes. Usługi tego typu można nawet zakupić w ramach subskrypcji. W ramach abonamentu można np. zamówić włamywanie się do systemów firmy, po te utrudniające wykrycie atakującego w sieci przedsiębiorstwa.
W branży cyberprzestępczości rośnie też specjalizacja. Są grupy, które zajmują się wyłącznie włamaniami do sieci, inne specjalizujące się w atakach ransomware, a inne w phishingu.
Na rynku cyberprzestępców coraz więcej jest zapytań o dane uwierzytelniające, w tym pliki cookie, które pozwalają obejść dwuskładnikową weryfikację użytkowników. Kradzież takich informacji jest stosunkowo prosta, a jednocześnie są one pożądane na rynku.
Oszustwa finansowe
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Atak Rosji na Ukrainę spowodował coraz większą liczbę oszustw finansowych. Grupy hakerskie z Ukrainy i Rosji, które często ze sobą współpracowały, zaczęły rywalizować. Dodatkowo Chiny zaprzestały współpracy z amerykańskimi organami ścigania w walce z cyberprzestępczością.
Ataki na urządzenia mobilne
Coraz częściej ataki zdarzają się na urządzenia mobilne. Przestępcy instalują na urządzeniach złośliwy kod pod postacią fałszywych aplikacji, m.in. związanych z kryptowalutami.
Prognozy na rok 2023
Największym wyzwaniem w 2023 roku będzie niedobór wykwalifikowanych pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Specjaliści Sophos widzą szczególne zainteresowanie usługami MDR (Managed Detection and Response), w ramach których rozwiązania techniczne, bazujące m.in. na sztucznej inteligencji, łączone są z wiedzą ekspertów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?