Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?

Sztuczna inteligencja może być niedługo zdolna do przeprowadzania ataków cybernetycznych w imieniu cyberprzestępców.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 grudnia 2022

Czy to koniec tradycyjnych ataków cyberprzestępców? Czy zastąpi ich SI? Choć obecnie cyberataki wykorzystujące sztuczną inteligencję (SI) są niezwykle rzadkie, to jak pokazuje raport opracowany przez WithSecure (dawniej F-Secure Business), Fińską Agencję Transportu i Komunikacji (Traficom) i Fińską Narodową Agencję Zaopatrzenia Kryzysowego (NESA), w ciągu najbliższych pięciu lat cyberprzestępcom uda się najprawdopodobniej opracować mechanizmy, które nauczą sztuczną inteligencję przeprowadzania ataków.

Aktualnie najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję przede wszystkim w atakach socjotechnicznych. Sztuczna inteligencja pomaga im podszywać się pod określone osoby albo organizacje. Nierzadko sztuczna inteligencja wykorzystywana jest do analizowania danych.

Jednak typowych ataków przy użyciu sztucznej inteligencji jeszcze się nie przeprowadza. Ale to tylko kwestia czasu. Wspomniany raport WithSecure przewiduje, że wystarczy pięć najbliższych lat by opracować system, który spowoduje, że sztuczna inteligencja będzie w stanie samodzielnie wyszukiwać luki w zabezpieczeniach i przeprowadzać ataki. Takie rozwiązania będą stosowane najpierw przez hakerów wspieranych przez konkretne rządy. Z czasem będą coraz popularniejsze.

– Ewolucja technologii związanych z bezpieczeństwem nie nadąża za rozwojem niektórych aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. Może to doprowadzić do uzyskania przewagi przez cyberprzestępców – podkreśla Samuel Marchal, Senior Data Scientist w WithSecure.

– Trzeba pamiętać, że hakerzy, w przeciwieństwie do legalnych organizacji, deweloperów i badaczy, nie przestrzegają przepisów dotyczących prywatności danych i lokalnego prawa. Jeśli decydenci oczekują rozwoju bezpiecznych, niezawodnych i etycznych technologii bazujących na sztucznej inteligencji, będą musieli zastanowić się, jak zapewnić ich bezpieczeństwo.

Pełny raport dostępny pod adresem: https://www.traficom.fi/en/publications/security-threat-ai-enabled-cyberattacks

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!