Polska przekazuje Starlink na Ukrainę

ORLEN przekazał zestawy do satelitarnej łączności z internetem Starlink na potrzeby mieszkańców Ukrainy.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 kwietnia 2022

PKN ORLEN przekazał na potrzeby mieszkańców Ukrainy zestawy do łączności z internetem, funkcjonujące w ramach systemu telekomunikacyjnego Starlink. Dostarczony już do miejsca docelowego sprzęt informatyczny zapewnia szybki dostęp do internetu, a co za tym idzie przepływ informacji i nieprzerwaną łączność. W ten sposób Koncern aktywnie angażuje się we wsparcie nie tylko uchodźców przybywających do Polski, ale też ludności cywilnej w Ukrainie.

- Kolejna pomoc od PKN ORLEN dotarła na Ukrainę. Tym razem udało nam się w szybkim tempie przekazać na potrzeby ludności cywilnej w tym kraju dużą partię zestawów w ramach systemu Starlink. W ten sposób zapewniamy im łączność ze światem, ale też najbliższymi. Wspieramy naszych sąsiadów i pozostajemy solidarni z Ukrainą i jej obywatelami – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Starlink to system telekomunikacyjny oparty na małych satelitach, które firma SpaceX, której właścicielem jest Elon Musk, umieszcza na niskiej orbicie. Celem jest zapewnienie bardzo szybkiego internetu w każdym miejscu na ziemi. Docelowo funkcjonować ma ok. 12 tys. satelitów.

Grupa ORLEN od początku aktywnie zaangażowała się w pomoc humanitarną skierowaną do uchodźców z Ukrainy. W ramach działań społecznych przygotowano ogrzewane namioty przy granicy polsko-ukraińskiej, w których dostępne są ciepłe przekąski i napoje. Przekazano ponad 30 tysięcy litrów paliwa dla miasta Przemyśl do wykorzystania w ramach pomocy uchodźcom.

W wielu lokalizacjach zorganizowana została zbiórka darów rzeczowych. W ramach wolontariatu pracowniczego istnieje możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych od Fundacji ORLEN. PKN ORLEN rozpoczął również akcję pomocy Ukrainie w ramach programu lojalnościowego VITAY. Wszystkie realizowane działania koordynowane są przez Fundację ORLEN tak, aby pomoc była kompleksowa i ukierunkowana na najpilniejsze potrzeby.

Oppo Find X5 Pro – znamy cenę w PolsceOppo Find X5 Pro – znamy cenę w PolsceMikołaj Frączak

Czym jest Starlink i jak można z niego skorzystać?

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny budowany przez amerykańską firmę SpaceX, która należy do Elona Muska. System ma docelowo składać się z około 12 tys. satelitów umieszczonych na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej na trzech wysokościach – 340 km, 550 km oraz 1150 km nad Ziemią. Do czego będzie służył nowy internet od miliardera z Kanady?

Starlink zapewnia szybki, szerokopasmowy internet o małych opóźnieniach na całym świecie. W każdym obszarze zasięgu zamówienia są realizowane według kolejności zgłoszeń. Wykorzystując zaawansowane satelity na niskiej orbicie, Starlink umożliwia rozmowy wideo, gry online, transmisje strumieniowe i inne działania wymagające dużej szybkości transmisji danych, które do tej pory nie były możliwe przy użyciu Internetu satelitarnego. Użytkownicy mogą spodziewać się prędkości pobierania między 100 Mb/s a 200 Mb/s oraz opóźnień na poziomie 20 ms w większości lokalizacji.

Zestaw Starlink jest dostarczany ze wszystkim, co jest potrzebne do uzyskania połączenia internetowego, w tym z urządzeniem Starlink, routerem Wi-Fi, kablami i uchwytem do montażu na trawniku. Aby się połączyć z Internetem, antena Starlink musi wyraźnie „widzieć” niebo. Dlatego warto pobrać aplikację Starlink, aby określić najlepsze miejsce instalacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!