Ogłoszenia na Otodom i fałszywe linki. Uwaga na phishing

CSIRT KNF ostrzega użytkowników serwisu ogłoszeniowego Otodom. W ogłoszeniach, wiadomościach lub mailach mogą pojawić się niebezpieczne linki.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 kwietnia 2022

Phishing atakuje użytkowników serwisu Otodom

- Uwaga! Nowa odmiana oszustwa, w której przestępcy rozsyłają wiadomości do osób wystawiających ogłoszenia na portalu @otodom. Przesyłane linki prowadzą do fałszywej strony odbioru płatności, za pomocą której oszuści są w stanie wykraść nasze hasła do bankowości elektronicznej. – ostrzega CSIRT KNF.

Otodom to portal internetowy, na którym można umieszczać i przeglądać ogłoszenie o sprzedaży mieszkań, domów i innych nieruchomości. Serwis ten nie służy do dokonywania zakupów ani wpłacania zaliczek, więc co do zasady raczej nie ma tam żadnych płatności. Niestety nie oznacza to, że fałszywe linki nie mogą prowadzić zarówno do formularzy pozyskujących dane bankowe czy inicjować infekcje systemu operacyjnego złośliwym oprogramowaniem. Tego typu malware może powodować utratę dostępu do danych.

Czym jest phishing?

Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.Zacznijmy od podejrzanych stron.

250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl. W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.

Jak chronić się przed atakami?

Poniżej przypominamy kilka prostych sposobów, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i nie stać się ofiarą phishingu:- Dokładnie sprawdzajcie wygląd i adres strony, na której podajecie dane logowania, dane osobowe czy karty płatniczej (na pierwszy rzut oka może nie różnić się od tego oficjalnego, ale wystarczy się przyjrzeć, by znaleźć np. drobną literówkę).- Nie działajcie pod presją czasu, uważajcie na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania. — Uważajcie na sensacyjne wiadomości, strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych.- Weryfikujcie źródła informacji zanim podejmiecie działania na ich podstawie lub je powielicie.- Jeśli nie jesteście pewni, że dana informacja jest prawdziwa — skontaktujcie się z rzekomym nadawcą innym znanym kanałem i/lub poszukajcie potwierdzenia informacji w innych źródłach. Zgłaszajcie do CSIRT NASK każdą podejrzaną stronę, a także wiadomości e-mail i SMS-y, które mogą wyłudzać dane. Formularz znajdziecie na stronie https://incydent.cert.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!