Sprzedajesz na Vinted? Uważaj na oszustów

Vinted rozsyła do swoich użytkowników informacje, o ewentualnych atakach phishingowych. Warto sprawdzić, czy fłaszywe maile przesyłane do nas niejako z Vinted są prawdziwe.

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 kwietnia 2022

Kolejne próby phishingu na Vinted

W ostatnim czasie pojawia się więcej prób phishingu, dlatego chcielibyśmy przekazać kilka ważnych informacji, które mogą pomóc Ci skutecznie chronić swoje poufne dane. Stosując phishing, oszuści mogą poprosić Cię o Twój adres e-mail lub numer telefonu w prywatnej wiadomości na Vinted. Po ich uzyskaniu, zwykle wysyłają fałszywe maile (lub czasem prywatne wiadomości, SMS-y albo kontaktują się telefonicznie) i próbują wyłudzić Twoje dane płatnicze, podszywając się pod Vinted.

Co zrobić, aby zachować bezpieczeństwo?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie przekazuj swoich poufnych danych nikomu na platformie. Vinted nigdy nie prosi o wpisanie adresu e-mail lub numeru telefonu osoby sprzedającej w trakcie procesu zakupu. Nie ma powodu, dla którego osoba kupująca mogłaby potrzebować od Ciebie tych informacji. Nie otwieraj podejrzanych linków lub załączników. Vinted nigdy nie wysyła maili lub prywatnych wiadomości z prośbą o kliknięcie w link w celu wpisania danych płatniczych lub dokończenia płatności.

Transakcje poza Vinted

Jeśli decydujesz się na transakcję poza Vinted, nie będzie ona objęta naszą Ochroną Kupujących, a my nie będziemy w stanie Cię wesprzeć w przypadku ewentualnych problemów. Nasza Ochrona Kupujących zapewnia korzyści w postaci bezpiecznych płatności, zwrotów środków i wsparcia klienta. Ochrona Kupujących jest dodawana za opłatą do każdego zakupu dokonanego za pomocą przycisku „Kup teraz".

250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?Mikołaj Frączak

Jak wyglądają ataki phishingowe?

Prośba o zachowanie ostrożności, ponieważ oszuści mogą próbować wyłudzać dane użytkowników Vinted metodą phishingu poprzez:- Wiadomości na Vinted, SMS-y, Maile, Rozmowy telefoniczne, Kody QR.

Pamiętajcie, że na Vinted serwis nie prosi o poufne dane, takie jak adres e-mail lub numer telefonu, na żadnym etapie płatności. Nie wysyłamy ci też kodów QR przekierowujących do okna płatności. W przypadku płatności dokonywanych za pomocą przycisku „Kup teraz” cały proces odbywa się na naszej platformie – nigdy nie musi być dokończony, potwierdzony lub zweryfikowany za pomocą linku w mailu ani żadnej innej wiadomości.

Czym jest phishing?

Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe.

Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl. W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!