Twitter ma poważny problem z botami. Czy to się zmieni?

Twitter ma poważny kłopot z botami i kontami promującymi erotyczne treści czy próbujące wyłudzać pieniądze. Platforma niestety nie radzi sobie z zalewem fałszywych profili i boryka się z problemami.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 11 lipca 2023

Twitter zalewają boty

Według informacji portalu BleepingComputer, na popularnym medium społecznościowym – Twitterze – coraz częściej pojawia się spam dotyczący ofert kupna kryptowalut oraz treści pornograficzne. 

Algorytm Twittera faworyzuje prawicęAlgorytm Twittera faworyzuje prawicęMichał Górecki

Zespół Malware Hunter Team, zajmujący się bezpieczeństwem w sieci, odkrył, że wiele kont na Twitterze to boty, których celem jest rozprzestrzenianie spamu. 

Jedną z taktyk jest obserwowanie i zostawianie polubień pod postami prawdziwych użytkowników, aby zwrócić ich uwagę i skłonić do kliknięcia linku umieszczonego w opisie fałszywego konta. Te prowadzą albo do treści erotycznych, albo są niebezpieczne i zagrażają użytkownikowi. Jest to zresztą dość charakterystyczna dla social mediów praktyka. Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się np. na Instagramie.

Twitter nie radzi sobie z botami?

Niestety, zmiany na Twitterze od czasu przejęcia go przez Elona Muska pod koniec 2022 r. nie przyniosły wyczekiwanej „rewolucji” i poprawy bezpieczeństwa tego medium społecznościowego. Twitter zapowiadał zmiany od października, które miały usprawnić korzystanie z platformy, ale mija wiele miesięcy, a rozwiązania, które faktycznie rozstrzygnęłyby problem botów, nie zostały wdrożone. Przeciwnie – problem staje się coraz poważniejszy.

Nawet Twitter Blue, płatna subskrypcja, która miała pomóc w weryfikacji kont i eliminacji botów czy trolli, nie stała się rozwiązaniem na wszystkie te problemy. Okazało się, że opłata za subskrypcję nie odstrasza tych, którzy chcą zarabiać na naiwności innych, a paradoksalnie może wręcz pomagać im w uwiarygadnianiu swojego wizerunku.

Dlaczego Elon Musk zakupił Twittera?Dlaczego Elon Musk zakupił Twittera?Mikołaj Frączak

Warto podkreślić, że Twitter miał problem z botami jeszcze zanim został kupiony przez Elona Muska. Niewiele brakowało, a zakup byłby unieważniony, gdy okazało się, że zapowiadane 5% fałszywych kont na Twitterze jest… nieprawdą. A najpewniej liczba botów sięgała nawet 20%. 

Niestety, boty jeszcze długo pozostaną problemem Twittera czy innych mediów społecznościowych. A rozwój sztucznej inteligencji czy oferowane przez social media płatne sposoby weryfikacji mogą tylko pogłębić tę kwestię.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!