Z Revoluta skradziono ponad 20 mln dolarów?

Z Revoluta skradziono ponad 20 mln dolarów. To wynik cyberataku, w którym wykorzystano nieznane luki w systemie płatności fintechu.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 13 lipca 2023

Revolut okradziony?

Financial Times przekazał informacje na temat incydentu podczas którego skradziono ponad 20 mln dolarów z platformy Revolut. Nieprawidłowości nie zostały publicznie ujawnione.

Problemy wynikły z różnic między amerykańskim a europejskim systemem Revolut, co spowodowało błędne zwroty środków, gdy niektóre transakcje zostały odrzucone.

Odkryto tę usterkę pod koniec 2021 r. Niestety, zanim udało się ją naprawić, zorganizowane grupy przestępcze wykorzystały ją, namawiając ludzi do drogich zakupów, które potem zostały odrzucone. Skradzione środki były następnie wypłacane z bankomatów. Nie znamy dokładnych technicznych szczegółów związanych z tą usterką.

Łączniem cyberprzestępcom udało się ukraść około 23 mln dolarów, ale część pieniędzy została odzyskana poprzez znalezienie osób, które wypłaciły gotówkę. Cyberataki na wszelkiego rodzaju instytucje finansowe są szczególnie częste. Sektor ten ze względu na operowanie dużymi sumami pieniędzy jest wyjątkowo narażony na śmiałych hakerów. 

Za cyberatakiem stoi OPERA1ER?

Informacje o tym incydencie pojawiają się krótko po tym, jak Interpol poinformował o aresztowaniu starszego członka francuskojęzycznej grupy hakerskiej znanej jako OPERA1ER, która była powiązana z atakami na instytucje finansowe i usługi bankowości mobilnej. Organizacja znana jest także jako Common Raven, DESKTOP-GROUP czy NX$M$. 

Grupa ta stosowała złośliwe oprogramowanie, kampanie phishingowe i dużą skalę oszustw związanych z nadużyciami w biznesowej poczcie elektronicznej (BEC).

Przypisuje się jej ponad 30 cyberataków i działalność w 15 krajach. Przez 5 lat OPERA1ER miało spowodować straty okradanym podmiotom nawet na 30 mln dolarów. Rzeczony członek grupy hakerskiej został ujęty na Wybrzeżu Kości Słoniowej w lipcu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!