Windows Copilot - dzięki niemu prozmawiasz z komputerem

ChatGPT i Bing Czat pozwoliły użytkownikom na porozmawianie z czymś w rodzaju katalogu wiedzy czy wyszukiwarki internetowej. Wkrótce ta sama technologia pozwoli rozmawiać z komputerem. Koniec z zapamiętywaniem skomplikowanych interfejsów.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 31 maja 2023

Windows Copilot — co to jest? 

Windows Copilot, oparty na technologii OpenAI i Microsoftu, wykorzystuje te same podstawy techniczne co wspomniane wcześniej czatboty. Jednakże, jest specjalnie wyspecjalizowany w obsłudze systemu Windows i może wchodzić w interakcje z nim oraz z otwartymi na nim aplikacjami.

Czy system MAC jest lepszy od Windowsa?Czy system MAC jest lepszy od Windowsa?Martyna Kowalska

Jak będzie działać Windows Copilot?

Nie ma już konieczności dzwonienia do mniej zaawansowanych użytkowników telefonami z prośbą o pomoc. Windows Copilot dosłownie prowadzi użytkownika za rękę, dostarczając wskazówek i sugestii nawet dla doświadczonych użytkowników. Potrafi odpowiedzieć na pytania typu: 

  • Jak wyłączyć powiadomienia w Windowsie? 
  • Jak wyciszyć dźwięk w Windowsie? 

Jeśli nie masz pewności, najprawdopodobniej skorzystasz z wyszukiwarki internetowej. Ta może wskazać odpowiednie opcje w graficznym interfejsie Windowsa, a być może nawet podpowie skróty klawiszowe do niektórych zadań. Ale czy nie byłoby łatwiej napisać "Chcę się skupić, proszę nie przeszkadzać"?

Microsoft rezygnuje z bezpiecznej przeglądarki internetowejMicrosoft rezygnuje z bezpiecznej przeglądarki internetowejMartyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Tego typu komenda jest zrozumiała dla użytkownika o dowolnym zaawansowaniu. Zresztą za sprawą technologii GPT nie musi to być akurat ta — Copilot rozumie wyrażoną tekstem mowę naturalną w dowolnym języku i w dowolnym tonie. Pokaż mi zdjęcia z ostatnich trzech dni. Albo rozmieść okna tak, by wszystkie były widoczne. Niejednokrotnie jest to nie tylko bardziej oczywiste, ale i szybsze. Nawet dla powerusera, który zamiast sekwencji skrótów klawiszowych dla złożonego zadania może po prostu napisać polecenie.

Funkcje zintegrowane z Copilotem

Windows Copilot będzie zintegrowany z Bingiem. Dzięki temu umożliwi użytkownikom wyszukiwanie informacji, podobnie jak Bing Czat. Interesujące jest także głębokie połączenie z Schowkiem Windowsa. Gdy użytkownik wkleja skopiowany tekst, Copilot może przepisać go w bardziej formalny sposób. To, co potrafi Bing Czat, powinien umieć również Windows Copilot. Jednakże, istnieje różnica — Copilot może wchodzić w interakcję z tym, nad czym użytkownik pracuje, w tym lokalnymi danymi i aplikacjami.

Czy system MAC jest lepszy od Windowsa?Czy system MAC jest lepszy od Windowsa?Martyna Kowalska

Sztuczna inteligencja zostanie również wprowadzona do Microsoft Store. Będzie odczytywać wszystkie recenzje napisane przez użytkowników dla danej gry lub aplikacji, a następnie skondensuje je w jedno krótkie podsumowanie, uwzględniające uwagi użytkowników.

Publiczne testy Windows Copilot mają rozpocząć się w przyszłym miesiącu. Nie jest jeszcze znane, kiedy trafi on do pełnej wersji systemu Windows 11. Prawdopodobnie będzie to wraz z aktualizacją 23H2, zaplanowaną na jesień tego roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!