Transformacja cyfrowa – czy nie ma od niej odwrotu?

Czy nam się to podoba, czy nie żyjemy w epoce wielkiej transformacji cyfrowej, która może zmienić gospodarkę tak, jak półtora wieku temu rewolucja przemysłowa. I choć dla niektórych, to porównanie wydaje się zbyt górnolotne, innej drogi nie ma. Pokazał to czas pandemii, który przyspieszył procesy integracji technologii cyfrowej z niemal wszystkimi obszarami działania współczesnych firm. Czym jest transformacja cyfrowa i czy nie ma od niej odwrotu?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 kwietnia 2021

Co to jest transformacja cyfrowa?

Na dobrą sprawę istnieje wiele definicji transformacji cyfrowej. Wszystkie jednak sprowadzają się do tego, że jest to rodzaj integracji sfery cyfrowej wynikającej z rozwoju technologii informatycznych i telekomunikacyjnych z przeróżnymi formami aktywności firmy. Niezależnie czy mówimy o logistyce, sprawach pracowniczych, sprzedaży czy produkcji, wszędzie coraz mocniej akcentowana jest obecność technologii cyfrowej.

Kiedy w 1980 roku, wysiłkiem firm Philips i Sony pojawiły się pierwsze płyty kompaktowe, technologia cyfrowa zaczęła dotykać codzienności, w tym konkretnym przypadku słuchania muzyki. Od tamtego czasu anglojęzyczne słowo „digital” stawało się synonimem nowoczesności. Po cyfrowym zapisie dźwięku zaczęły się prace nad cyfrową rejestracją obrazu. Nieco wcześniej technologie mobilne rozszerzyły się na cały świat dzięki cyfrowej technologii, a producenci sprzętu komputerowego z roku na rok podnosili sobie nawzajem porzeczkę. Katalizatorem wczesnej fazy digital stał się debiut internetu. Dziś świat cyfrowy, chmury danych i sieci wymiany danych, stały się codziennością dla wielu obszarów życia.

Cyfryzacja firm

Tak jak z rynku fonograficznego zniknęły kasety, a cyfrowa telewizja zastąpiła sygnał analogowy, tak samo w każdej dziedzinie życia cyfryzacja ma przyszłość. Ktoś obliczył, że we współczesnej, nawet dobrze poukładanej firmie, tradycyjna obsługa jednej faktury kosztuje minimum 25 złotych. Obliczono przy tym czas wyszukania dokumentu, jego rejestracji, opisania, przekazania do kolejnych działów odpowiedzialnych itd. Cyfrowy obieg dokumentów, nazywany pół żartem depapieryzacją poważnie ogranicza te koszty, dokładnie w taki sam sposób, jak fotografia cyfrowa zniosła konieczność wywoływania każdego zarejestrowanego na kliszy zdjęcia.

Technologie cyfrowe jednak „rozwinęły skrzydła” przede wszystkim dzięki możliwości przesyłania danych w skali świata (internet) oraz lokalnie (sieci firmowe). Firmy szybko zaczęły odkrywać praktyczne strony takiego rozwiązania, eliminując stopniowo wykorzystanie i przetwarzanie danych na arkuszach papieru, formularzach czy innych tradycyjnych dokumentach. Trudno wyobrazić sobie powrót do dawnych rozwiązań.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kiedy rozpocząć transformację cyfrową firmy?

Niektórzy twierdzą, że cyfryzacja firm zaczyna się od momentu zakupu pierwszego komputera. Nawet jeśli ten fakt miał miejsce w początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Faktycznie jednak samo posiadanie firmowej sieci komputerów nie powoduje, że dane przedsiębiorstwo jest już scyfryzowane. Wszystko zależy z jednej strony od znalezienia przestrzeni do takich działań, inwestycji w odpowiedni sprzęt i programy oraz przede wszystkim gotowości do zmian i ich implementacji w organizacji firmy.

Co składa się na transformację cyfrową firmy?

Na transformację cyfrową firmy składają się wszelkie rozwiązania IT usprawniające działanie przedsiębiorstwa zarówno w sferze organizacyjnej, finansowej jak i np. komunikacji, przez użycie zaawansowanych komunikatorów wspierających m.in. zdalne wykonywanie obowiązków służbowych czy łączność z otoczeniem biznesowym firmy.

To m.in. systemy ERP, użycie sztucznej inteligencji (AI), gromadzenie i zautomatyzowane przetwarzania danych (big data), zarządzanie logistyką przedsiębiorstwa, łańcuchem dostaw, wspieranie e-commerce, internet rzeczy (IoT) oraz wiele innych rozwiązań, które ułatwiają prowadzenie działalności, zwiększanie jej efektywności oraz ograniczanie kosztów pracy czy produkcji.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!