Zasady feng-shui w pracy. Czy to działa?

Istnieje wiele metod, by uczynić biuro w firmie miejscem o wiele bardziej przyjaznym. Ostatnio do łask znów wraca tradycja, pod której pojęciem należy rozumieć feng-shui. Czy te zasady mogą zadziałać w firmie?

Zasady feng-shui w pracy. Czy to działa?
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 maja 2021

Feng-shui — podstawowe informacje

Jest to metoda zarządzania przestrzenią, która narodziła się w starożytnych Chinach. Jej nadrzędnym celem jest osiągnięcie zgodności ze środowiskiem naturalnym. W zgodzie z tymi zasadami tworzono nie tylko wnętrza domów, ale i całe miasta czy kompleksy pałaców.

Chińczycy — jako naród, który bardzo dużą wagę przywiązuje do symboli oraz żywiołów — podzielił feng-shui na pięć podstawowych elementów. Drzewo symbolizuje życie. Jak w przyrodzie, zagraża mu metal i ogień. Pozostałe dwa symbole, to woda oraz ziemia.

Kluczową rolę w planowaniu przestrzeni w zgodzie z tymi zasadami odgrywa odpowiednie zbilansowanie tych wszystkich elementów. Żaden nie może wybijać się ponad pozostałe, bo zaburzałoby to naturalny porządek świata, a więc stało w sprzeczności z harmonią, którą feng-shui uosabia.

Po stronie ciekawostek warto wskazać na to, że Chińczycy traktują ten ekosystem niezwykle całościowo. Feng-shui to nie tylko tworzywa, z jakich budowane są pomieszczenia, ale i kolory. Niosą one ze sobą dobrą lub złą energię, co zwłaszcza w pracy może odgrywać sporą rolę w budowaniu relacji międzyludzkich.

Jakie zasady feng-shui można wdrożyć w biurze?

Absolutnie kluczowa kwestia to obecność w biurze roślin i zieleni. Warto zwrócić uwagę na to, że feng-shui nie przepada za iglakami. Powinny dominować rośliny o delikatnych, „nieostrych” kształtach. Sam pokój powinien być zbudowany na bazie kwadratu.

Chińczycy stronią też od umieszczania w pomieszczeniu słupów, dźwigarów czy różnych boksów dla pracowników, bo w ich opinii zaburzają one przesył dobrej energii. Co do biurka, to powinno być one ustawione tak, by nasza twarz była skierowana ku wejściu.

Feng-shui kocha ład i porządek. Jeśli na biurku mamy bałagan, to przestajemy żyć w zgodzie z tym zbiorem zasad. W praktyce oznacza to, że mebel musi być regularnie czyszczony. Dużą rolę odgrywają też duże okna, które umożliwią dostęp do naturalnego, słonecznego, oświetlenia.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

O jakich zasadach feng-shui warto jeszcze pamiętać?

Zdecydowanie warto postawić na przedmioty powstałe z budulców naturalnych ze szczególnym naciskiem na drewno. Im mniej wokół nas plastiku i towarów wysoce przetworzonych, tym lepiej. Chińczycy twierdzą, że zaburzają one przepływ dobrej energii.

Warto zwrócić uwagę też na to, by biurko, przy jakim siedzimy, było ustawione w taki sposób, aby za naszymi plecami znajdowała się ściana. To kolejna z zasad, która pomoże zachować nam zgodność z tą filozofią i zasadami życia, które są praktykowane przez Chińczyków od setek lat.

W praktyce feng-shui można więc zaaranżować na niemal dowolnej powierzchni. Możemy do pełnej zgodności z tą filozofią dochodzić powoli, inwestując w kolejne elementy wyposażenia biura. Pamiętajmy, by po drodze nie zgubić naszego feng-shui i nie ulec pokusie zakupu na przykład metalowego biurka, które świetnie wygląda.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Algorytm Twittera faworyzuje prawicę
rozwiązania

Algorytm Twittera faworyzuje prawicę

Twitter promuje za pośrednictwem swojego algorytmu treści o charakterze prawicowym czy też konserwatywnym. Oznacza to, że treści bardziej liberalne czy też lewicowe mogą być słabiej pozycjonowane....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!