Zasady feng-shui w pracy. Czy to działa?

Istnieje wiele metod, by uczynić biuro w firmie miejscem o wiele bardziej przyjaznym. Ostatnio do łask znów wraca tradycja, pod której pojęciem należy rozumieć feng-shui. Czy te zasady mogą zadziałać w firmie?

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 maja 2021

Feng-shui — podstawowe informacje

Jest to metoda zarządzania przestrzenią, która narodziła się w starożytnych Chinach. Jej nadrzędnym celem jest osiągnięcie zgodności ze środowiskiem naturalnym. W zgodzie z tymi zasadami tworzono nie tylko wnętrza domów, ale i całe miasta czy kompleksy pałaców.

Chińczycy — jako naród, który bardzo dużą wagę przywiązuje do symboli oraz żywiołów — podzielił feng-shui na pięć podstawowych elementów. Drzewo symbolizuje życie. Jak w przyrodzie, zagraża mu metal i ogień. Pozostałe dwa symbole, to woda oraz ziemia.

Kluczową rolę w planowaniu przestrzeni w zgodzie z tymi zasadami odgrywa odpowiednie zbilansowanie tych wszystkich elementów. Żaden nie może wybijać się ponad pozostałe, bo zaburzałoby to naturalny porządek świata, a więc stało w sprzeczności z harmonią, którą feng-shui uosabia.

Po stronie ciekawostek warto wskazać na to, że Chińczycy traktują ten ekosystem niezwykle całościowo. Feng-shui to nie tylko tworzywa, z jakich budowane są pomieszczenia, ale i kolory. Niosą one ze sobą dobrą lub złą energię, co zwłaszcza w pracy może odgrywać sporą rolę w budowaniu relacji międzyludzkich.

Jakie zasady feng-shui można wdrożyć w biurze?

Absolutnie kluczowa kwestia to obecność w biurze roślin i zieleni. Warto zwrócić uwagę na to, że feng-shui nie przepada za iglakami. Powinny dominować rośliny o delikatnych, „nieostrych” kształtach. Sam pokój powinien być zbudowany na bazie kwadratu.

Chińczycy stronią też od umieszczania w pomieszczeniu słupów, dźwigarów czy różnych boksów dla pracowników, bo w ich opinii zaburzają one przesył dobrej energii. Co do biurka, to powinno być one ustawione tak, by nasza twarz była skierowana ku wejściu.

Feng-shui kocha ład i porządek. Jeśli na biurku mamy bałagan, to przestajemy żyć w zgodzie z tym zbiorem zasad. W praktyce oznacza to, że mebel musi być regularnie czyszczony. Dużą rolę odgrywają też duże okna, które umożliwią dostęp do naturalnego, słonecznego, oświetlenia.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

O jakich zasadach feng-shui warto jeszcze pamiętać?

Zdecydowanie warto postawić na przedmioty powstałe z budulców naturalnych ze szczególnym naciskiem na drewno. Im mniej wokół nas plastiku i towarów wysoce przetworzonych, tym lepiej. Chińczycy twierdzą, że zaburzają one przepływ dobrej energii.

Warto zwrócić uwagę też na to, by biurko, przy jakim siedzimy, było ustawione w taki sposób, aby za naszymi plecami znajdowała się ściana. To kolejna z zasad, która pomoże zachować nam zgodność z tą filozofią i zasadami życia, które są praktykowane przez Chińczyków od setek lat.

W praktyce feng-shui można więc zaaranżować na niemal dowolnej powierzchni. Możemy do pełnej zgodności z tą filozofią dochodzić powoli, inwestując w kolejne elementy wyposażenia biura. Pamiętajmy, by po drodze nie zgubić naszego feng-shui i nie ulec pokusie zakupu na przykład metalowego biurka, które świetnie wygląda.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!