Czy mogę odliczyć z pensji pracownika kwotę za zniszczenie służbowego sprzętu?

Możliwość korzystania z firmowego sprzętu wiąże się z wieloma udogodnieniami. Firmowy samochód lub telefon komórkowy to powód do zadowolenia, bo świadczy o tym, że firma nie boi się w nas inwestować. Co, gdy pracownik zniszczy użyczony przedmiot? Czy można wtedy potrącić tę kwotę z pensji?

  • Michał Górecki
  • /
  • 6 maja 2021

Odpowiedzialność za użyczone produkty w firmie — co na ten temat mówi prawo?

Wiążący jest tutaj artykuł 124 Kodeksu Pracy, z którego wynika jednoznacznie, że to pracownik odpowiada za takie uszkodzenie. Jak należy interpretować tę odpowiedzialność? Zgodnie z literą prawa, odpowiada się do wartości danego dobra. 

W praktyce oznacza to, że jeśli zniszczyliśmy na przykład telefon o wartości 1000 złotych, to szef może — ale nie musi — obciążyć nas odpowiedzialnością finansową do takiej kwoty. Nie jest dozwolone pobieranie dodatkowych opłat od pracownika. To zadeklarowana wartość sprzętu stanowi granicę, jakiej — poza doprawdy kilkoma wyjątkami — nie wolno przekroczyć.

Pamiętajmy też o tym, że jeśli na urządzeniu były wtenczas zgromadzone ważne z punktu widzenia firmy dane, których nie udało się odzyskać, to one także mogą być przedmiotem obciążenia. To jeden ze wskazanych wyżej wyjątków, o których obie strony — zarówno szef, jak i pracownik — powinni wiedzieć.

W jaki sposób musi być dokonane powierzenie dobra?

Oczywiście byłoby najlepiej, gdyby obie strony dokładnie wiedziały, na co się umawiają. Zawsze rekomenduje się zachowanie pisemnej formy przekazania, bo pozwoli ona na ścisłe ustalenie zasad, które już na etapie podpisywania umowy dla obu stron będą w pełni jasne i klarowne.

Pracownik będzie wiedział, że zgodnie z umową wolno mu korzystać ze sprzętu tylko w określony sposób, pozna jego wartość oraz inne dane, jakie będą umieszczone na takim druku. W razie zniszczenia mienia, szef nie będzie musiał tłumaczyć podwładnemu wszystkich zawiłości prawnych. Po prostu może powołać się na taki dokument.

Rozszerzona rzeczywistość. Czy można na tym zarobić?Rozszerzona rzeczywistość. Czy można na tym zarobić?Michał Górecki

Jeśli jednak w firmie praktykuje się na przykład ustną formę przekazania, to warto wiedzieć o tym, że zgodnie z literą prawa, jest ona w pełni wiążąca i wywołuje dokładnie takie same skutki, jak przekazanie potwierdzone konkretnym dokumentem. 

Należy też zwrócić uwagę na to, że gdyby strona, która rzekomo zniszczyła przedmiot, chciała dowodzić swojej racji przed sądem, to prawo nieco bardziej sprzyja tutaj przełożonemu. Owszem, musi on przekonać sąd, że dobro zostało przekazane w sposób właściwy, jednak nie musi udowadniać winy pracownika.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak zabezpieczyć się przed zniszczeniem mienia w firmie?

Na pewno nie warto liczyć na szczęście. To — prędzej czy później — może się od nas odwrócić. Nawet najbardziej precyzyjne umowy między pracownikiem a przełożonym także nie są w stanie zapewnić stuprocentowego bezpieczeństwa. Co więc można zrobić?

Zdecydowanie warto przemyśleć ubezpieczenie mienia firmy. To prosty sposób, który chroni interesy obu stron: zarówno właściciela działalności, jak i pracowników. Dość szybko może okazać się, że atuty takiego rozwiązania wielokrotnie przewyższają wysokość obowiązkowych, comiesięcznych opłat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!