Rozszerzona rzeczywistość. Czy można na tym zarobić?

VR, czyli rozszerzona rzeczywistość to marzenie wielu osób, które inwestowały w tę technologię spore pieniądze już od lat 70. XX wieku. Czy dziś, w trzeciej dekadzie XXI wieku na rozszerzonej rzeczywistości można zarobić? Na jakim etapie znajduje się teraz ta technologia?

  • Michał Górecki
  • /
  • 20 kwietnia 2021

W jakich segmentach rynku już teraz sprawdza się VR?

Na pewno warto wskazać na branżę gier wideo. Zdaniem wielu osób to właśnie w tym segmencie rynku VR ma przed sobą świetlaną przyszłość. Już teraz pojawiło się wiele ciekawych tytułów, które wykorzystują ogólnodostępne na rynku okulary do rzeczywistości rozszerzonej.

W świecie gier twórców ogranicza tylko fantazja. VR może świetnie sprawdzić się zarówno w symulatorze odrzutowca, jak i w bijatykach, grach sportowych czy FPS-ach. Praktyka pokazuje jednak, że za sprawą mocnego oddziaływania na gracza, często wybiera się tę technologię do tak zwanych „horror game”, czyli takich tytułów, które mają za zadanie przestraszyć gracza.

Nawet przy obecnej wydajności układów graficznych wrażenia z takiej gry są dla wielu osób wręcz piorunujące. Zdaniem części analityków branży kolejny naturalny krok do zagospodarowania tej technologii, to seanse 3D i 4D, które też są coraz bardziej powszechne. Niestety, za sprawą pandemii, kina są pozamykane lub ich działanie jest utrudnione, dlatego ważną kwestią stało się stworzenie domowego odpowiednika takich kinowych okularów rozszerzonej rzeczywistości, które można łatwo sparować z popularnymi platformami VOD.

Rozszerzona rzeczywistość to nie tylko rozrywka

Gdy jakaś technologia trafia do wszystkich nią zainteresowanych, to zwykle oznacza to, że wojsko na to pozwoliło. Jest bardzo możliwe, że ta zasada sprawdziła się też w przypadku rzeczywistości rozszerzonej. Od wielu lat była ona testowana przez różne armie świata.

W niektórych z nich nawet wdrożono zajęcia z wirtualnego pola bitwy, by lepiej przedstawić szkolonym rekrutom zasady, jakie tam obowiązują. Dość często zdarza się też, że pierwsze zajęcia z obsługi wybranych pojazdów wojskowych są prowadzone w formie zajęć VR, by na przykład zaznajomić użytkownika z pulpitem przed przejściem do zajęć praktycznych z instruktorem. 

Z roku na rok pojawiają się też kolejne informacje sugerujące, że już w bliskiej przyszłości będzie możliwe przeprowadzanie operacji chirurgicznych z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej. Jak ma to zadziałać? Wbrew pozorom schemat jest bardzo prosty.

Ilość wybitnych w swoim fachu chirurgów i lekarzy jest niewielka. Dysponujemy już stabilnymi łączami internetowymi oraz kamerami w rozdzielczości 4K czy 8K. Jest całkiem możliwe, że niebawem operacja będzie wykonywana na przykład z Londynu na pacjencie w Madrycie. Lekarz po swojej stronie będzie ją nadzorował w zestawie VR, a jego ruchy będzie wykonywał w tym celu zaprogramowany robot.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy VR jest dochodowy?

Coraz więcej firm wchodzi w tę technologię, co pozwala stwierdzić, że nawet jeśli wciąż nie jest to taka żyła złota, jak smartfony czy produkcja procesorów w technologii 5nm, to już niebawem może to być jeden z ważniejszych sektorów gospodarki. Możliwości, jakie stoją przed rzeczywistością rozszerzoną, są ogromne, a na dodatek dzieli nas od nich już zaledwie jeden krok.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!